Kosova’da Cumhurbaşkanlığa İlk Türk Kadın Adayı

0
68

Kosova Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimini iptal etmesi üzerine yeni yapılacak seçime katılacak adaylar arasında, Yeni Kosova İttifakı’nın (AKR) Türk milletvekili Suzan Nobırdalı’nın da bulunduğu belirtildi.

Nobırdalı yaptığı açıklamada adaylık ile ilgili gerekli milletvekili imzalarını topladığını ve kendisini destekleyenler arasında Sırp milletvekillerinin de bulunduğunu söyledi.

Eski Yugoslavya’nın İstanbul Konsolosu Beyto Nobırdalı’nın kızı olan Suzan Nobırdalı, cumhurbaşkanlığına seçilmesi durumunda Kosova’nın bütün topluluklarının birlikte eşit bir şekilde yaşayacakları demokratik ve çok etnikli Kosova için çalışacağını bildirdi.

Ayrıca Nobırdalı, Kosova’nın ilk bayan ve Türk Cumhurbaşkanı adayı olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Anayasa mahkemesi kararı üzerine Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa eden Yeni Kosova İttifakı (AKR) lideri Behçet Pacolli ise yeniden aday olmak için gerekli milletvekili sayısını sağladığını açıkladı.

Kosova anayasası Cumhurbaşkanı adaylığı için en az 30 milletvekilinin imzasını zorunlu kılıyor. Buna göre milletvekili sayısı 120 olan Kosova Meclisi’nden sen fazla 4 kişi Cumhurbaşkanlığına aday olabiliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için ise yarın meclisin olağanüstü toplanması bekleniyor.

 

(tuicakademi-zaman)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.