Kosova’da Etnik Çatışma Riski Artıyor

0
69

Kosova’nın kuzeyinde son 24 saat içinde meydana gelen gelişmelerin etnik çatışmaya yol açabileceği gerekçesiyle, Kfor komutanı General Ehrad Bühtler, bölgede savaştan sonra ilk kez olağanüstü hal ilan etti.

Kosova televizyonuna açıklama yapan NATO’ya bağlı Kosova Barış Gücü komutanı Ehrad Bühtler, Kfor’un bölgedeki en küçük olaylarda bile hemen harekete geçeceğini açıkladı. Bühtler, Sırbistan başkanı Boris Tadiç’le de konuştuğunu ve olaylardan Sırbistan’ın uzak durması talebinde bulduğunu söyledi.

Kfor Helikopterlerine Ateş Açıldı

Generel Bühtler, BM’nin 1244 kararı gereğince Kfor’un, Kosova sınırlarını korumak ve çatışmaları engelleme hakkına sahip olduğunu vurgularken, “Sırp liderleriyle konuştuğum halde barikatları çekmek istemiyorlar terör saldırılarında bulunuyorlar, hatta Kfor helikopterlerine bugün ateş açtılar. Buna müsaade etmeyeceğim.

Bu gece saat 00.00’da Kosova’nın kuzeyinde olağanüstü hal ilan ettim. Mitroviça’yı ikiye bölen köprü sat 00.00’dan sonra ulaşıma kapanacak, yarından itibaren tüm yollardan barikatları kaldıracağız” dedi.

Kosova Başbakanı: Olayların Arkasında Belgrat Var

Önceki gün Kosova polisi özel birlikleri ülkenin güneyinde bulunan 1 ve 31 numaralı gümrük kapılarını ele geçirdikten sonra, gümrük kapılarından çekilerek yerlerini polis ve gümrük memurlarına bıraktı.

Kosova özel polisinin gümrük kapılarından çekilmesinden sonra bir grup yüzü maskeli Sırp 1 numaralı sınır kapısını ateşe verdi. 1 numaralı gümrük kapısının ateşe verilmesinin ardından Türkiye saati ile 23.00 sularında Kosova Başbakanı Haşim Taçi halka hitaben bir konuşma yaptı.

Sınır kapısının ateşe verilme olayının ardında Belgrat’ın olduğunu savunan Taçi şöyle konuştu: “Belgrat 1 ve 31 numaralı gümrük kapılarının Kosova kontrolü altına geçmesini hazmedemedi ve kuzeydeki aşırı milliyetçi Sırp gruplara sınır kapılarının ateşe verilmesi için emir verdi.

Bu terör saldırısıyla Belgrat gerçek yüzünü gösterdi. Sırbistan’ın Kosova’yı ikiye bölme senaryoları bu tür olaylarla asla gerçekleşemeyecektir.

Kosova Hükümeti toprak bütünlüğü konusunda bir adım dahi geri atmayacaktır. Eulex’in, Arnavut, Türk ve Boşnaklardan çok Sırpları desteklediğini biliyorduk ama bu iki günde bunu bir kez daha anladık. Vatandaşlarımız, soğukkanlı davranmalı, hükümetlerine ve Kfor’a güvenmeliler. Kosova’daki olası etnik çatışma Balkanları yeniden ortamı gerecektir, sevgili vatandaşlarım soğukkanlılığınızı koruyarak bize en büyük yardımı sunabilirsiniz.”

Kosova Başbakanı Taçi, düzenlediği basın toplantında, Belgrat yönetiminin Kosova’yı bölme hayallerinin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini belirtirken, hükümetin ülkenin her tarafında hukuk düzeninin sağlanması yönündeki kararından geri dönüş olmayacağını söyledi.

Olay Çıkartmak İsteyenlerin Oyununa Gelmeyin

“Bu bizim yasal hakkımız, toprağımızdır. Kosova bütün yurttaşların anavatanıdır. Sükûneti korumanızı, Kosova kurumlarına ve Uluslararası Barış Gücü’ne (KFOR) güvenmenizi istiyorum” diye konuşan Taçi, halka, olay çıkarmak isteyenlerin oyununa gelmemeleri çağrısında bulundu. Taçi, “Zafer demokrasinindir. Adalet bizden yanadır ve bu hepimizin çıkarı içindir” dedi.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.