Kosova’da Hükümet Revizyonu

0
40

Kosova Başbakanı Hashim Thaçi ve birinci yardımcısı Behxhet Pacolli geçtiğimiz hafta içerisinde kabinede revizyonun ve olası değişikliklerin yapılması konusunda anlaştılar. Başbakan Hashim Thaçi, hükümetin yeniden şekillenmesi ve kabinede yenilenmenin bu hafta yapılması için yardımcısı Pacolli ile değişikliklere başlayacak. Ancak Thaçi’nin başında bulunduğu Kosova Demokrat Partisi (PDK), kabinede değişikliğin öncelik olmadığını ifade ediyor. ’Koha Ditore’ gazetesinin PDK içerisindeki haber kaynağı, Nisan ayında tamamlanması beklenen kuzey ile ilgili diyalog görüşmeleri tamamlanmadan kabinede bir değişikliğin söz konusu olmadığını bildiriyor. Kabinede yapılacak olan değişikliğin çok büyük bir değişiklik olmayacağının da altı çiziliyor.

Kabinedeki revizyonunun kaynaklara göre, iki veya üç bakanlığı etkilemesi bekleniyor. ’Zeri’ gazetesindeki habere göre, Ekonomi Bakanlığı’nda yapılacak revizyonla, şimdiki Ekonomi Bakanı Besim Beqaj’ın değiştirilip yerine Fadil İsmaili’nin getirileceği açıklandı. Bu kaynaklara göre, şimdiki Ekonomi Kalkınma Bakanı’nın kabinedeki revizyondan sonra Maliye Bakanlığı’nı yönetmesi bekleniyor. Ülkedeki ana ekonomi hedeflerinin gerçekleşmemesi ve iflasın baş suçlusu olarak Beqaj’ın tespit edilmesiyle bu değişimin ana sebepleri arasında gösteriliyor. Ayrıca Başbakan Thaçi’nin de Beqaj’ın performansından memnun olmadığı ifade ediliyor.

EULEX : ‘Siyasi Çözüm Gerekli’

Avrupa Birliği’nin Kosova Misyonu –EULEX, ülkenin kuzeyinde, yasaların Kosova ile Sırbistan arasında siyasi anlaşmanın sağlanmasına kadar uygulanamayacağına dikkat çekti.

Eulex Şefi Bernd Borchard, kuzeydeki güvenlik durumuyla ilgili değerlendirmesini iki sayfalık rapor halinde Meclisin İçişleri, Güvenlik ve KGG Denetleme Komisyonu’na gönderdi.’Kosova’nın kuzeyinde hukukun üstünlüğü misyonu öncelikler arasında yer alır ve siyasi düzeyde çözümün bulunması beklentileri mevcuttur.’ diye belirtilen raporda kuzeyde son günlerde meydana gelen bombalı saldırıların da EULEX’in endişelendiği diğer bir nokta olduğuna değinilmektedir. Bununla birlikte raporda, yerel halkın korunması için kuzeyde Kosova Polisi ile EULEX’in ortaklaşa olarak varlığını arttırdığı açıklanıyor.

Bakan Hoxhaj’ın Fransa Ziyareti

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un daveti üzerine Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, 25 Mart tarihinde Paris’e gitti. Fransa ziyareti esnasında Bakan Hoxhaj mevkidaşı Fabius ile görüşmesinin yanı sıra Fransa Ulusal Meclisin Dışişleri Komisyonu ile Fransa Cumhuriyeti siyasi kurum yüksek yetkilileriyle de temasta bulundu.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj Paris’te akademi ve sivil toplum kurumları temsilcileriyle de bir araya gelerek, Kosova’nın dış siyaset öncelikleri, ülkede kaydedilen ilerlemeler ve önemli diğer gelişmeler ile ilgili bilgi verdi.

Paris ziyareti süresince, Dışişleri Bakanı Hoxhaj mevkidaşı Fabius’tan, belirli ülkelerin Kosova Cumhuriyeti’ni tanıması için Fransa’nın etkisini göstermesi gerektiğini belirtti.

Sırp Belediyeler Birliği Yetkileriyle İlgili Sırbistan Cephesinde Gelişme

Sırbistan, Priştine ile sekizinci görüşmesinde yargı, polis, alan planlama, sağlık ve eğitim gibi Sırp Belediyeler Birliği’ne ait en önemli beş icra yetkileri konusunda ısrar edeceğini açıkladı. Bunu ‘Veçernje Novosti’ gazetesine Sırbistan üst düzey yetkilileri de teyit etti. Gazeteye göre, Sırp Başbakan ve bakanları Sırbistan Meclisi’nde hazırlanan planı tanıtacak. Çünkü Brüksel’de 2 Nisan’da Daçiç ve Thaçi’nin tekrar görüşmesinden önce Belgrat’ın müzakere konumunun güçlenmesi gerekiyor.

Sırbistan Başbakanı Tomislav Nikoliç’te Sırp Devlet yetkililerinin yapılan görüşmede, bu stratejiden dönüş olmadığını ve Sırbistan’ın Sırp Belediyeler Birliği’nin yetkilerini görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

(TUİÇAkademi, Kosovaport, Kosova Haber Ajansı, Kosova Sot Gazetesi, Balkans, AA)

TUİÇ BALKAM

Şule ÇELİK

Kosova

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.