Kosova’da Kritik Süreç

0
74

 Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) orduya çevrilmesi için mecliste kanun çalışmalarının en kısa zamanda başlatılacağını açıkladı. Haşim Thaçi, “Kosova Güvenlik Güçleri’nin (FSK) silahlı kuvvetlere dönüştürülmesi ABD ve NATO ile koordinasyon içerisinde başarılı bir şekilde gerçekleşecek.” dedi.

 Thaçi, düzenlediği basın toplantısında, FSK’nın silahlı kuvvetlere dönüştürülmesi süreci ve NATO ile ABD’nin bu süreçle ilgili tepkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 FSK’nın silahlı kuvvetlere dönüştürülmesinin ABD ve NATO ile koordinasyon içerisinde başarılı bir şekilde gerçekleşeceğini vurgulayan Thaçi, bu sürecin ülkedeki tüm siyasi yelpazenin ve sivil toplum kuruluşlarının birleşmesini sağlayacağını söyledi.

 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, Kosova Güvenlik Güçleri’nin (FSK) silahlı kuvvetlere dönüştürülmesi yönündeki adımlardan endişe duyduğunu belirtti.

 Stoltenberg, NATO’nun resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, bugün Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve Başbakan İsa Mustafa ile telefonda görüştüğünü, FSK’nın anayasal değişiklik olmaksızın silahlı kuvvetlere dönüştürülmesi için atılan adımlardan endişe duyduğunu bildirdi.

 Bu tür tek taraflı adımların faydasız olduğunu vurgulayan Stoltenberg, Kosova makamlarına Belgrad yönetimi ile yakın temas içinde olması çağrısında bulundu.

 Öte yandan, ABD’nin Priştine Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada da anayasal değişiklilik olmaksızın FSK’nın dönüşümü ile ilgili verilen teklif hakkında ABD’nin endişeleri aktarıldı.

 Kosova Güvenlik Gücü’nün Kosova Ordusu’na dönüşümünü öngören kanuni düzenlemenin bölgede istikrarsızlığı artıracağını öne süren Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Daçiç ise, uluslararası toplumu Kosova Cumhurbaşkanı Taçi’ye tepki göstermeye çağırdı. Cumhurbaşkanı Taçi’nin Kosova Güvenlik Gücü’nün Kosova Ordusuna çevrilmesine ilişkin kanun taslağını dün Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli’ye sunmasının ardından Sırbistan’dan gelen tepkilerin dozunda da artış yaşandı. Sırp Devlet Televizyonu RTS, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’in de konuya ilişkin olarak Kosova Cumhurbaşkanı Taçi ile hararetli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve ülke liderleri arasında şiddetli tartışmaların yaşandığını duyurdu.

 Uzun zamandır tartışılmakta olan Kosova Ordusu’nun kurulması konusu, Sırbistan’ın Kosova’ya gönderdiği provokatif mesajlar taşıyan tren ve devamında ortaya çıkan gerginlikte yapılan savaş tehditleri ile bir kez daha ülkenin ana gündem maddesi haline gelmişti. Kosova’yı halen kendi toprakları olarak gören Sırbistan yönetimi, Kosova’nın kendi ordusunu kurmasının kabul edilemez olduğunu ve bu yönde atılacak adımların Belgrad ve Priştine arasındaki görüşmelere darbe indireceğini savunuyor.

 Kosovalı Sırp partileri ise parlamentoda Kosova Ordusu’nun kuruluşuna ilişkin değişiklikleri boykot etmeye devam edeceklerini açıkladılar.

Sündüs Adaş – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.