Kosova’daki Barış Gücü KFOR’da Yeni Dönem

0
393

1999 yılında 45 bin asker ile Kosova’ya intikal eden ve o tarihten bu yana Kosova’da barış ve istikrarı korumakla görevli Barış Gücü KFOR’da yeni dönem başladı. Çok Uluslu Kuzey Muharebe Grupları feshedilirken asker sayısı 5 bin 500’e indi. KFOR’un son Çok Uluslu Muharebe Grubu’nun feshedilme töreni, Kosova’nın kuzeyindeki Novosel askeri üssünde gerçekleşti. Dolayısıyla Kosova’da bundan böyle KFOR bünyesinde 5 bölgede Ortak Bölgesel Müfrezeler görev yapacak.

Törende birçok ülke askerlerinin görev yaptığı KFOR’a bağlı feshedilen Çok Uluslu Kuzey Muharebe Grubu askerlerini, bu grubun komutanı Fransız Albay Benoit Roux’un eşliğinde selamlayan General Bühler, yaptığı konuşmada, KFOR’daki yapılanmayı tarihi bir gelişme olarak niteledi. Kosova’da mevcut güvenlik durumunun iyileşmesinin, KFOR’da önemli bir yapılanmanın gerçekleştirilmesine neden olduğunu belirten KFOR komutanı General Bühler, “KFOR’da başlayan yapılanma ile Kosova’nın güvenliğinin daha güçlü bir şekilde tesis edilmesi ve sağlanmasında önemli adımlar atılıyor” şeklinde konuştu.

Asker sayısı 8 binden 5 bin 500’e düşürülen KFOR’da 1 Mart’tan itibaren tüm operasyonlar KFOR genelkurmayı tarafından yönetilecek.

(tuicakademi, kosovahaber) – İlknur YANTUNA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.