Kosova’dan Haberler

0
47

Kosova Başbakanı Haşim Taçi’nin dün Mısır’a gittiği öğrenildi. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüşen Taçi’nin Mursi’den Kosova’yı tanımasını istediği bildirildi. Ayrıca Kahire’de düzenlenen 12. İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT)’na da katılan Taçi’nin Kosova’nın tanınması için konferansa katılan diğer ülke temsilcileriyle ikili ilişkilerde bulunduğu ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra Kosova gündemindeki diğer bir gelişmenin de NATO yüksek yetkililerinin yaptıkları açıklamalar olduğu öğrenildi. Kosova’nın NATO üyeliğine kabul edilebilmesi için öncelikle Birleşmiş Milletler’e üye olması gerektiği ifade eden NATO yüksek yetkilileri, Yunanistan, İspanya, Slovakya ve Romanya’nın hala Kosova’nın bağımsızlığını tanımadıkları hatırlattı.

NATO uzmanları Kosova Güvenlik Gücü(KGG)’nün silahlı orduya dönüşmesi sorununun çözülebileceğini, bunun için İspanya ve Romanya gibi ülkelerin de KGG’nin düzenli orduya dönüşmesini desteklemeleri gerektiği ifade etti.

Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Memli Krasniqi’nin, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve Priştine’deki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi başkanı Sadullah Yılmaz ile görüştüğü öğrenildi. Bu görüşmede iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin özellikle de İstanbul’da 23 Şubat 2013’te açılacak olan Kosova Kültür Merkezi’nin öneminin vurgulandığı belirtildi.

(TUİÇ Akademisi, kosovahaber)

Gül Muriç

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.