Küba Başkanı Raul Castro Vietnam Ziyaretinde

0
56

Küba Devlet Başkanlığı seçim döneminde, Vietnam hükümeti, Ulusal Meclis’e gönderdiği bir mesajla Castro’nun zaferini kutlayarak, bu seçimin adada sosyalizmi güçlendireceğine dair inancı konusunda Castro’ya tam destek vermişti. Ayrıca mesajda Vietnam ve Küba devletleri ve partileri arasındaki dostluk, dayanışma ve işbirliğinden onur duydukları, aradaki bağın daha da kuvvetleneceğine inandıkları belirtilmişti.

Başkan olmasından sonra ilk kez dün Vietnam ziyaretinde bulunan Castro, başkent Hanoy’daki devlet başkanlığı sarayında Vietnam Komünist Parti lideri Nguyen Phu Trong tarafından ağırlandı. Bugün ise yapılan görüşmelerden sonra Ho Çi Minh molozesine çelenk bırakan Castro, sonrasında Ulusal Meclis Başkanı Nguyen Sinh Hung ile bir araya geldi.

Ziyaretinde, komünist müttefikleri olan Vietnam ile ilişkilerini canlı tutmayı hedeflediğinin altını çizen Castro, bu iki ülke arasındaki ilişkilerin yardımlaşma, ortak fikir paylaşımı ve en önemlisi zengin tarihlerine dayalı bir dostluk biçiminde süregeldiğini ifade etti.

(TUİÇ Akademi, Radikal, Prensa Latina, Zaman)

 

Yelda Öztaş

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.