Kuzey Kore Tekrar Doğu Denizine Füze Fırlattı

0
51

 Kuzey Kore, Hammyong’un güneyinde Sinpo yakınlarındaki bir bölgede, Çarşamba sabahı Doğu Denizi’ne balistik bir füze fırlattı. Seul Genel Kurmay Şefleri, füzenin yaklaşık 60 kilometre uçtuğunu ancak Güney Kore ve ABD’nin başarılı olup olmadığını görmesi için analiz edilmesi gerektiğini söylediler

 Orta menzilli balistik füzelerin bir KN-15 başka bir değişle Pukguksong-2. gibi gözüktüğünü söylediler. Uzmanlar, KN-15’in katı yakıt motoru kullandığını ve bunun da Rodong veya Musudan gibi sıvı yakıt kullanan füzelerden daha hızlı olabileceğini belirtti.

 “Sıvı yakıt balistik füzelerden farklı olarak, katı yakıt balistik füzeleri ön yakıt doldurma işlemine ihtiyaç duymaz, bu yüzden sürpriz bir saldırı için kullanılabilirler.”

 ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, provokasyonla ilgili kısa bir açıklama yaparak ABD’nin Kuzey Kore hakkında yeterince konuştuğunu ve başka yorum yapmayacağını söyledi.

 Fırlatma, ABD Başkanı Donald Trump ile Çinli meslektaşı Xi Jinping’in Floridada gerçekleşecek olan zirve görüşmelerinden sadece iki gün önce gerçekleşti. Kuzey Kore, muhtemelen oradaki tartışmaların merkezinde olacak. Kuzeyin son provokasyonu, dört balistik füze ateşlediği Mart başında gerçekleşmişti. Yaklaşık bin kilometre uçtuktan sonra dört füzeden üçü Japonya’nın seçkin ekonomik bölgesinde iniş yaptı.

 Uzmanlar, Pyongyang’ın yakın gelecekte bir nükleer test veya kıtalar arası balistik füze başlatma da dahil olmak üzere geniş çaplı bir provokasyon düzenleyebileceğini düşünüyorlar.

Şeyma Yarımbaş – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.