Kuzey Kore’den Güney Kore Ve ABD’ye Ağır Tehdit

0
113

 Kuzey Kore’nin Pyongyang yönetimi, Güney Kore ve ABD’yi ortak gerçekleştirmiş oldukları askeri tatbikata sert karşılık vermekle tehdit etti. Kuzey Kore, iki gün önce başlayan Güney Kore-ABD askeri tatbikatının neden olabileceği bir tehdide “amansız” yanıt vermeye hazır olduğunu açıkladı.

 Pyongyang yönetimi, resmi haber ajansı KCNA aracılığıyla yaptığı açıklamada,”işgal hazırlığı” olarak nitelediği ortak askeri tatbikat sırasında kendi sularına tek bir top atışının dahi yapıldığı takdirde “en sert misillemeyle amansızca yanıt verileceğini” belirtti. Açıklamada, “Dünyaya ilan ettiğimiz bu tavrımız, hiçbir suretle boş laftan ibaret değildir.” ifadeleri yer aldı.

 Bu yılki tatbikat, Kuzey Kore’nin geçen ayki güdümlü füze testi ve Seul’ün Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un üvey kardeşi Kim Jong-nam’ın 13 Şubat’ta Malezya’da öldürülmesi olayının arkasında Pyongyang yönetiminin olduğuna dair iddiaları yüzünden iki ülke arasında gerginliğin yükseldiği bir döneme denk gelmişti. Kore yarımadası ve karasularında devam eden yıllık askeri tatbikat, önceki yıllarda da Kuzey Kore yönetiminin tepkisini çekmişti.

Melis Alp – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://aa.com.tr/tr/dunya/kuzey-koreden-guney-kore-ve-abdye-misilleme-tehdidi/762209
  • http://www.aksam.com.tr/dunya/kuzey-koreden-guney-kore-ve-abdye-misilleme-tehdidi/haber-601431

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.