Kuzey Kore’nin Kim’i Güney Kore ile Diyaloğa Açık, Yalnızca Tehdit Edilmeleri Durumunda Nükleer Gücü Kullanacak.

0
124

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, geçtiğimiz günlerde ABD’yi tehdit ederek ülkesinin herhangi bir tehdide karşı masasının üzerinde kullanmaya hazır nükleer bir düğmenin olduğunu açıkladı. Ancak Güney Kore’ye de zeytin dalı sallayarak Seul’le diyaloğa açık olduğunu bildirdi.

Kim, yeni yıl münasebetiyle yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin barışsever ve sorumluluğunu bilen bir nükleer güç olduğunu” açıkladı. Kore Yarımadası’ndaki gerilimi azaltmak ve askeri istikrarsızlığı sınırlamak amacıyla güneyle ilişkileri iyileştirmeye davette bulunarak Kuzeyle Güneyin bu hususta çaba göstermelerini istedi. Ayrıca Kim, Güney Kore’nin, Biongchang kentinde şubat ayında yapılacak kış olimpiyatlarına bir heyet göndermeyi düşüneceklerini de açıkladı. Kuzey Kore’nin kış olimpiyatlarına katılmasının iki Kore halkının birliğini göstermesi açısından yeni bir fırsat olacağını ve olimpiyatların başarılı olmasını temenni ettiğini bildirdi.

Güney Kore’de, Kim’in kış Olimpiyatlarına heyet göndermesi ve güneyle ortak görüşme önerisini olumlu karşıladı ancak, nükleer sorununun çözülmesi şartıyla.

Güney Kore Başkanlık sözcüsü açıklama yaparak ‘Kuzey Kore’yle ilişkileri yeniden kurmak ve barışı sağlamak üzere her zaman diyaloga açık olduklarını bildirdi. Sözcü, iki Kore’nin birlikte oturarak gerilimi azaltmak ve Kore yarımadasında barışı sağlamak için çözüm bulmalarını umduklarını bildirdi.

ABD’deki Kore uzmanları, Kim’in bu hamlesini Güney Kore yönetimini stratejik ortağı olduğu ABD’den uzaklaştırmak için yapılan bir manevra olduğunu düşünüyorlar.

ABD başkanı Donald Trump ise Kim’in bu hamlesi hakkında görüşünün ne olduğu sorulunca; “göreceğiz… göreceğiz” demekle yetindi.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj APAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.