Lahey’den Şok Edici Bir Karar Daha

0
88

Geçtiğimiz hafta Bosna Savaşı sırasında Saraybosna’da yaşanan olaylardan dolayı daha önce 27 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Sırp General Momčilo Perišić hakkında Lahey’de temyiz mahkemesinden beraat kararının çıkmasının ardından, geçtiğimiz günlerde Lahey’den şok edici bir karar daha geldi. Bosna Savaşı sırasında 1995 yılında Srebrenica şehrini Sırp ordusuna teslim ederek, Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge ilan edilen bir yerde sekiz binden fazla Boşnak’ın toplu katliama kurban gitmesine neden olan Hollandalı komutan Thom Karremans için Lahey’den takipsizlik kararı çıktı. Mahkeme Thom Karremans ve aynı benzer suçlarla yargılanan diğer iki Hollandalı asker hakkında 1995 yılında Sırp Ordusu tarafından gerçekleştirilen eylemlerde herhangi bir kusurlarının bulunmadığı sonucuna vardı.

Srebrenica Anneleri İstanbul’da

1995 yılında Bosna Savaşı sırasında Sırp Ordusu tarafından Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge ilan edilen yerlerden birisi olan Srebrenica şehrindeki Boşnaklara karşı yapılan soykırımın en büyük tanıkları olan Srebrenica Anneleri, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında İstanbul’un en yoğun Balkan göçmeni nüfusunu barındıran ilçelerinden biri olan Bayrampaşa’ya geldiler. Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği etkinlik kapsamında Türkiye’ye gelen Srebrenica Anneleri, o acı günlerde yaşadıklarını Bayrampaşalı kadınlarla paylaştılar.

Bosna Hersek’te İşsizlik, Ülkedeki Siyasi İktidarsızlık ile Bağlantılı

Bosna Hersek’te işsizlik ülkenin en büyük sorunlarından biri. 2012 yılı itibariyle ülkedeki işsizlik oranı yaklaşık olarak % 45’lere ulaşmıştı ve bu oran Avrupa’da görülen en yüksek işsizlik oranlarından biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlar Bosna Hersek’in yüksek işsizlik oranlarının en büyük nedenlerinden biri olarak ülkedeki siyasi iktidarsızlığı gösteriyor. Ülkedeki yüksek işsizlik oranının düşürülmesi için çeşitli istihdam yaratma projeleri mevcuttu fakat bunların pek çoğu ülkenin özellikle 2010 yılından itibaren içine girdiği siyasi iktidarsızlık nedeniyle bugüne kadar çok büyük bir başarı gösteremediler. Ülkede istihdam yaratmanın diğer bir aracı ise yabancı yatırımlar olarak görülmektedir, fakat siyasi iktidarsızlık burada da adeta ülkenin ayağına takılmış bir pranga olmuş durumdadır çünkü yabancı yatırımcılar, ülkede istikrarlı olarak işleyen güçlü bir hükümet olmadığı için Bosna Hersek’e oldukça temkinli olarak bakıyor ve çoğu zaman yatırım yapmaktan vazgeçiyor.

Ülkede yaşayan vatandaşlar için ise en büyük umut Avrupa Birliği üyeliği. Vatandaşlar Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne üye olması halinde ülke ekonomisinin daha iyi bir hale geleceğini ve işsizliğin bugünlere göre önemli ölçüde azalacağını düşünüyorlar.

Türkiye – Sırbistan – Bosna Hersek Üçlü Zirvesi Mayıs Ayında Yapılacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun girişimleri ile başlatılan Yugoslavya’nın dağılmasıyla yaşanan savaşlarının ardından yaşanan problemleri, anlaşmazlıkları çözmeyi amaçlayan üçlü zirvelerden biri olan Türkiye – Sırbistan – Bosna Hersek üçlü zirvesinin Mayıs ayında yapılması planlanıyor. Bosna Hersek liderlerinin ve Sırbistan liderlerinin daha önce yaptığı açıklamalara göre zirve büyük bir ihtimalle Mayıs ayında ve İstanbul’da gerçekleştirilecek, üçlü zirveye her üç devletinde en üst düzey yetkililerinin katılması bekleniyor.

Bosna Hersek Merhamet Derneği’nden Türkiye’ye Teşekkür

Bosna Hersek’te 1913 yılında kurulan insani yardım derneği ‘ Merhamet ‘ geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 100.yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutladı. Düzenlenen etkinlikler kapsamında Anadolu Ajansı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ( TİKA ) ve Türk Hava Yollarının da aralarında bulunduğu çeşitli Türk kurumlara teşekkür plaketi verildi. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bundan yüzyıl önce kurulan dernek bugün Bosna Hersek’in yanı sıra Somali, İran, Pakistan, Suriye gibi pek çok ülkeye insanı yardım götürüyor.

Sırbistan Büyükelçisi ile Bevanda Görüşmesi

Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Vjekoslav Bevanda geçtiğimiz günlerde Sırbistan’ın Bosna Hersek Büyükelçisi Ninoslav Stojadinović’i ağırladı. İkilinin görüşmelerinin en önemli konularından biri Bosna Hersek – Sırbistan arasındaki ikili ilişkilerin gelişimi ve ilerlemesiydi. İkili bölge coğrafyasında ekonomik işbirliğinin ve bununla birlikte bölge coğrafyasındaki ülkelerin ekonomisin nasıl geliştiği hakkında da konuştu. İkili görüşme sonrası Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha fazla gelişmesini umut ettiklerini ve her iki ülkenin Avrupa Birliği üyeliği yolunda üyelik için birbirlerine ivme kazandırmayı sağlamasını temenni ettiklerini belirttiler.

Željko Komšić ABD’de

Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Hırvat üyesi Željko Komšić, resmi bir ziyaret kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyor. Komšić’in ABD’ye gerçekleştireceği ziyaret kapsamında Amerika’da bazı yetkili makamlarla görüşmesi ve Amerika’da yaşayan Bosna Herseklilerle buluşması planlanıyor. Komšić’in ABD ziyareti Pazartesi günü başlayacak.

Brčko Özerk Bölgesinin Kuruluşunun 13. Yıl Dönümü Kutlandı

Bosna Hersek’in özerk bölgesi Brčko’nun geçtiğimiz günlerde kuruluşunun 13. Yıl dönümü kutlandı. Yapılan resmi törene pek çok uluslararası toplum temsilcisi, Avrupa Birliği temsilcileri, yerel yöneticiler katıldı ve ayrıca Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko ile Avrupa Birliği Bosna Hersek Özel Temsilcisi Peter Sørensen de törendeki yerlerini aldılar. Törende konuşan Avrupa Birliği Bosna Hersek Özel Temsilcisi Peter Sørensen, Bosna Hersek tarafından Brčko’daki politikacılara gösterilen saygı ve işbirliğinin, Avrupa Birliği’nin ve Brčko’nun, ülke için önemli bir bölge olduğunu ve bunun Bosna Hersek’in daha çok gelişmesine ve ilerlemesine katkı sağlayacağı inancını güçlendirdiğini söyledi.

Bakir Izetbegović ve Sulejman Ugljanin Görüşmesi

Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir Izetbegović ile Sırbistan hükümetinde bakanlık görevi yapan ve Sırbistan’daki gelişmemiş bölgelerde sürdürülebilir gelişmelerle ilgili çalışmalardan sorumlu olan Dr. Sulejman Ugljanin, geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bir görüşme gerçekleştirdiler. Oldukça samimi bir havada geçen görüşmede, ikili Bosna Hersek ve Sırbistan’daki gelişmemiş bölgelerde sürdürülebilir gelişim çalışmalarıyla ilgili konuştular. İkilinin üzerinde durduğu diğer bir konu ise Sırbistan’ın Sandžak bölgesindeki durumlarıydı. İkili ayrıca, Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin gelişimi hakkında konuştular ve her iki ülkedeki gelişmemiş bölgelerle ilgili çalışmalarda hem Bosna Hersek’in hem de Sırbistan’ın daha yoğun işbirliği içerisinde olması gerektiği konusunda anlaştılar.

Bosna Hersek Milli Takımı’nın İlk Taraftar Mağazası Açılıyor

Bosna Hersek Milli Takımı’nın ilk resmi taraftar mağazasının Mart ayının 18’inde açılması planlanıyor. Taraftar mağazası Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın en merkezi yerlerinden birisi olan Baščaršija’da olacak. Resmi taraftar mağazasının açılış törenine, milli takım teknik direktörü Safet Sušić ve futbolcularda katılacak. Ayrıca, mağazanın açılışından birkaç gün sonra Bosna Hersek Milli Takımı 2014 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde Yunanistan Milli Takımı ile karşı karşıya gelecek.

(TUİÇAkademi, Zambak.ba, Anadolu Ajansı, Balkan Dünyası, Boşnak Medya, Sarajevo Times, Oslobođenje, www.bayrampasa.bel.tr, TRT Türk, SEtimes)

TUİÇ – BALKAM

Emel DENİZ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.