Lazkiye’de Durum Giderek Kötüye Gidiyor

0
58

Suriye ordusunun, Lazkiye kentinde hükümet karşıtı gruplara karşı giriştiği operasyon dördüncü gününe girerken, ölü sayısının arttığı bildiriliyor.

İnsan hakları gruplarına göre Suriye birlikleri zırhlı araçların desteğinde kente saldırırken hücumbotlar da denizden kıyıdaki mahalleleri makineli tüfek ateşine tuttu.

Şam hükümeti ise hücumbotların ateş açmadığını, silah kaçakçılığını önlemek için liman dışında olağan devriye görevini yaptığını ileri sürüyor. Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin kent halkını terörize eden silahlı grupları etkisiz hale getirmek için Lazkiye’ye müdahale ettiğini ifade etti.

Bu olaylar süregelirken, BM Mültecilere Yardım Dairesi de, Lazkiye’deki bir mülteci kampından kaçan yaklaşık 10 bin Filistinlinin kayıp olduğunu duyurdu. Daire sözcüsü Christopher Gunnness, Amerika’nın Sesi’ne Filistinli mültecilerin kampın şiddetli ateş altında kalması üzerine kaçtıklarını ve dairenin nerede olduklarını bilmediğini ifade etti. BM Güvenlik Konseyi, Şam hükümetine karşı alınacak yeni önlemleri görüşmek üzere Perşembe günü toplanmayı planladıklarını bildirdi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ın yardımcısı ise, Suriye birliklerini kampa ateş açmasını “insanlığa karşı işlenmiş bir suç” olarak tanımladı.

Söz konusu askeri operasyon, Lazkiye’de binlerce kişinin devlet başkanı Beşar Esad’ın istifasını istediği gösteriden sonra başlatıldı. Öte yandan insan hakları gruplarına göre, tanklarla desteklenen ordu birlikleri, dün, Homs yakınlarındaki Houla kasabasına girerek evleri bastı ve bazı kişileri tutukladı.

 

(tuicakademi — voanews) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.