Libya Cehennemi Yaşıyor

0
36

Kaddafi’nin ateşkes ilan edip birgün sonra bozması üzerine bugün Paris’te toplanan dünyanın önde gelen liderlerinin toplantısından müdahale kararı çıkmıştı. Fransa’nın ilk saldırısının ardından operasyonun liderliğini ABD’nin aldığı belirtildi.

İlk saldırıyı Fransa’nın 20 uçakla Bingazi çevresine yapmasının ardından devreye ABD, İtalya, İngiltere ve Kanada girdi. ABD Ordusundan üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, koalisyon güçlerinin Akdeniz’de 25 adet savaş gemisi ve denizaltısının bulunduğunu bildirdi. Bu gemi ve denizaltıların bazılarının Libya kıyılarına yakın bir şekilde konuşlandığı vurguladı. Koalisyon güçlerinin Libya’nın özellikle Trablus ve Misrata etrafındaki hava savunma sistemlerini hedef aldığı belirtildi. Yapılan açıklamada müdahalenin amacının Kaddafi’nin gücünü zayıflatmak olduğu böylelikle halka karşı saldırıların son bulacağı belirtildi.

ABD Başkanı Obama yaptığı açıklamada, Kaddafi’ye ateşkes fırsatının verildiğini ancak kendisinin bunu yanlış şekilde kullandığını belirtti. Obama ayrıca koalisyon güçlerinin karadan bir müdahale yapmayacaklarını özellikle vurguladı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere’ye ait gemilerden ve denizaltılardan yaklaşık 110 tane Tomahawk füzesinin fırlatıldığı belirtildi. Pentagon yetkilisi, ABD ve müttefiklerinin 20’den fazla noktayı hedef aldığını belirtti. Aynı yetkili ABD’nin hava saldırısı yapmadığını yineledi. Yetkili, bilgisayar sistemlerini hedef alan elektronik saldırılar düzenlediğini bildirdi. 

Libya resmi haber ajansı ise, sivillerin vurulduğunu ve olay yerlerine çok sayıda ambulans sevk edildiğini duyurdu. Libya televizyonu da bombalamaların “Haçlı” ordusunun yaptığını ve yapılan bu saldırıda 1 Fransız uçağının düşürüldüğünü iddia etti.

 

(tuicakademi, bbc, hürriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.