Libya Yüzlerce Avrupalı Mülteciyi Durdurdu.

0
91

 Bir sahil güvenlik sözcüsüne göre Avrupa’ya geçmeye çalışan yüzlerce mülteci ve göçmenin geçtiğimiz günlerde Libya yetkilileri tarafından yakalandığı bildirildi. Cumartesi günü yapılan duyuruda, Avrupa Birliği liderleri, Kuzey Afrika ülkesinden göç eden göçmenlerin akışını durdurmaya yardımcı olmak için yeni bir plan üzerinde anlaşmaya vardı.Sahil güvenlik sözcüsü General Ayoub Qassem’in açıklamasına göre “Yasadışı göçmenler çeşitli Sahra altı ülkelerden geliyor ve çok sayıda kadın ve çocuk var. Bu göçmenlerin arasında Suriye, Tunus ve Filistin topraklarından mülteciler vardı.”

 Türkiye ile Yunanistan arasındaki hat 2016’da kapatıldığı için, Libya; Akdeniz’i tekne ile Avrupa’nın çeşitli yerlerine geçmeye çalışan insanlar için başlıca çıkış noktası olmuştur.

 Libya da merkezli insan kaçakçıları, kurtarma tekneleri tarafından kurtarılamadan önce yıkılan veya batan gemilerde göç eden göçmenlere karşı harekete geçtiler.

 Malta toplantısında, AB liderleri önümüzdeki aylarda Libya’dan çıkacak mültecilerin sayısının azaltılmasında yardımcı olmak için bir strateji üzerinde anlaşma sağladılar.

Seren Özoğul – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • www.aljazeera.com/news/2017/02/libya-halts-hundreds-europe-bound-refugees-170204180351634.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.