Libya’da Son Gelişmeler

0
40

Libya lideri Muammer Kaddafi, ülkesinde bir haftadır süren gösterilerin ardından, görevinden istifa etmeyeceğini bildirdi. Devlet televizyonundan halka hitap eden Kaddafi, istifasını isteyen göstericilerle mücadele edeceğini, ülkesinden ayrılmayacağını söyledi. Kaddafi, “burada bir şehit olarak öleceğini” belirtti. “Ben devrimin lideriyim, istifa edecek bir devlet başkanı değilim” diyen Kaddafi, yönetime karşı gösterilerin dünyada Libya’nın imajını bozduğunu kaydetti.

İtalyan Dışişleri’ne Göre Ölü Sayısı 1000’i Geçti

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Libya’daki olaylarda yaklaşık 1000 kişinin öldüğününe dair tahminlerin güvenilir olduğunu söyledi. Frattini, Trablus’taki İtalyan Büyükelçiliği’nden edindikleri bilgiye göre, Libya’nın doğu kısmının artık Muammer Kaddafi’nin kontrolünde olmadığını dile getirdi.

Bakan Frattini, Libya’daki olayların ardından 300 bin kadar mültecinin İtalya’ya gelebileceğini de söyledi. Libya’da Afrika’nın iç kesimlerinden gelen 2,5 milyon kişinin yaşadığını ifade eden Frattini, Kaddafi hükümetinin düşmesi durumunda yüz binlerce kişinin Avrupa’ya doğru hareket edeceğini dile getirdi.

Bu arada İtalya, Fransa, Yunanistan, Malta, İspanya ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin içişleri bakanları bugün Roma’da bir araya gelerek muhtemel mülteci akını durumunda izlenecek politika konusunda Avrupa Komisyonu’na tavsiyede bulunacak.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı: 2140 Vatandaş Tahliye Edildi

Dışişleri bakanlığı Libya Kriz merkezinden verilen bilgiye göre, 2 bin 140 vatandaş havayolu ile Türkiye’ye getirildi Libya’daki Türk vatandaşlarının tahliye çalışmaları sonucunda şimdiye kadar hava yoluyla 2 bin 140 vatandaş getirilirken Bingazi limanından saat 05.00’de hareket eden ve 1500 civarında kişi taşıyan Osman Gazi-1 feribotunun gece saat 01.00 civarında Marmaris’te olması bekleniyor. Dışişleri bakanlığı Libya Kriz merkezinden verilen bilgiye göre, “19 şubat 2011 tarihinden bu yana Trablus’tan hava yoluyla 1425, Bingazi’den hava yoluyla 429, Mısır’a kara yoluyla geçen 286 vatandaşlarımız da İskenderiye’den hava yoluyla ülkemize getirilmiştir” ifadesine yer verildi.

Libya’daki gelişmeler çerçevesinde bu ülkedeki vatandaşların ülkeye nakli konusunda yürütülen çalışmalar kapsamında yapılan açıklamada, Libya’daki vatandaşların tahliyesi amacıyla İDO tarafından tahsis edilen ikinci Feribot olan Osman Gazi-1 feribotu saat 05:00 Bingazi limanından Marmaris’e hareket ettiği ve 20 saat içinde Marmaris’e varmasının beklendiği bildirildi. Osman Gazi-1 Feribotu ve saat 03.30 itibariyle Bingazi limanından ayrılmış olan 800 kişi taşıyan Orhan Gazi-1 Feribotu’na bir fırkateyn tarafından intikalleri süresince refakat desteği sağlandığına da dikkat çekildi.

(tuicakademi, voanews, dışişleri bakanlığı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.