Libya’da Türkiye Konsolosluğuna Saldırı

0
58

Bingazi’den gelen haberlere göre, 17 Şubat Devrimci Gençleri tarafından öğlen saatlerinde düzenlenen gösteriden hemen sonra konsolosluk önünde bir araya gelen bıçaklı ve silahlı bir grup Türkiye Başkonsolosluğuna saldırdı.

Konsolosluğa ait tabelaları söken ve çevreye zarar vermeye çalışan grubu, konsolosluk önüne gelen muhalifler tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

Türkiye’den hiçbir yardım beklentisi içinde olmadıklarını belirten ve kendilerini muhaliflerin kurduğu konseyin üyesi olarak tanıtan kişiler, konsolosluktaki Türk bayrağının indirilmesini istedi.

Aralarında Başkonsolosluk çalışanı, Özel harekâtçı polislerin, UMKE görevlileri, Basın mensubu ve Kızılay görevlilerinin bulunduğu 36 kişinin Başkonsoloslukta olduğu bildirildi.

Bingazi’deki Türkiye Başkonsolosu Ali Davutoğlu, eylemin devam ettiğini ancak gösterici sayısında azalma gözlemlediğini belirterek, “Kalabalık grup, bayrak indirilmeyinceye kadar eylemin devam edeceğini söylüyor. Biz de bayrağımızı indirmeyeceğimizi belirttik. Biz bayrağımızı indirmeyiz, onlar da bayrağı indirme cesaretinde bulunamaz. Konsolosluk içinde güvenlik açısından herhangi bir sıkıntımız yok. Eylemciler de bunu farkında. Bekleyişimiz sürüyor” dedi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türkiye’nin Bingazi Başkonsolosluğu önündeki gösteriyi “küçük bir grubun provokatif gösterisi” olarak değerlendirdiklerini söyledi.

(tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.