Lübnan Cumhurbaşkanı Aonun’dan Parlamentoya 1 Aylık Erteleme

0
50

 Lübnan’da parlamentonun görev süresinin uzatılması konusunun tartışılacağı meclis oturumunun Cumhurbaşkanı Michel Aonun tarafından bir ay süreyle ertelendiği bildirildi.

 Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aonun, milletvekilleri tarafından parlamentoyu 1 ay süre ile ertelemek için anayasal gücünü kullanmaya çağırıldığını belirterek, Anayasa’nın 59. Maddesine dayanarak parlamento oturumunu 1 aylığına ertelemeye karar verdiğini açıkladı.

 Halka sesleniş konuşmasında, 59. maddeye göre cumhurbaşkanının 1 ayı aşmamak sureti ile parlamentoyu erteleyebileceği ancak bunu iki kere yapamayacağını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen konuşmasında, yeni seçim kanunu ile seçimin bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti. Siyasi partilerin 1960 seçim kanunudan kurtulması gerektiğini vurgulayan Aonun, yeni sistemin yerine hangi sistemin gelmesi  gerektiği konusunda bir anlaşmaya varılamadığını sözlerine ekledi.

 Lübnan milletvekilleri, ulusal seçimi iptal etmek ve görev sürelerini 2013’den beri 3. Kez uzatmak için mecliste ilerleyen günlerde oy kullanacak.

Aslıhan Edanur Gündoğdu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.