Lübnan’da Mültecilerin Robotları Yarıştı

0
113

 Lübnan’daki Suriyeli mülteci çocuklar tarafından yapılan robotlar, uluslararası bir robot yarışmasına katılmak için “Mülteci Robotlar” adı verilen yarışmada görücüye çıktı.

 Beyrut’ta Notre Dame Üniversitesi’nde uluslararası bir robot şirketi tarafından düzenlenen yarışmaya, bu yıl ilk defa Lübnan’da yaşayan Suriyeli mülteci çocukların yaptığı robotlar da katıldı. İlkokulda okuyan Suriyeli çocuklardan oluşturulan 10’ar kişilik toplam 10 takımın katıldığı yarışmayı, üniversiteye gelen çok sayıda Suriyeli de izledi.

 Muhammed Halebi, AA muhabirine yarışmaya katılacak çocuklara, robotların programlanması, çalıştırılması, kullanılması ve tasarımı konularında Suriyeli eğitmenler tarafından 3 aylık bir eğitim verildiğini söyledi.

 Yarışmayı düzenleyen şirketin Lübnan Müdürü Ömer Hüseyin, “Yoğun çabalarımız sonucu, Lübnan’da yaşayan Suriyeli mülteciler için ayrı bir yarışma düzenlemeyi başardık. Böylece daha fazla kişinin yarışmaya katılmasını ve Suriyeli çocukların da kendilerini geliştirmelerini sağlamış olduk. Suriyeli mülteci çocukların katıldığı bu yarışmaya “Mülteci Robotlar” adını verdik. Bu yarışma sayesinde, Suriyeli çocukların, modern teknolojiler alanında kendilerini geliştirmelerini amaçlıyoruz.” dedi.

Ecem Naz Değirmenci – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.