Lüksemburg’dan Filistin Çağrısı

0
59

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, AB’ye, Filistin’in devlet kurma hakkına sahip olduğunu göstermesi ve Filistin’i devlet olarak tanıması gerektiği çağrısında bulundu. Jean Asselborn, Seüddeutsche Zeitung gazetesine verdiği röportajda, “Biz Avrupalılar, Filistinlilerin de kendi devletleri olma hakkına sahip olduklarını göstermeliyiz.” dedi.

Asselborn, Fransa’nın, Filistin’i tanımasına öncülük etmesi durumunda buna Lüksemburg’ da dahil olmak üzere diğer ülkelerin de bu adımı takip edip destekleyeceği görüşünde olduğunu belirtti. Henüz AB ülkelerinde konuya ilişkin bir “ortak tutum” olmadığını söyleyen Asselborn, bu şartlar altında AB’nin, Ortadoğu’da aktif bir politika geliştirmesinin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler üzerinden Filistinlilere ulaşan 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık kısmının kesileceği ABD’li yetkililer tarafından duyuruldu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, herhangi bir kesintiden haberdar olmadığını ancak istikrar için önemli olması sebebiyle bu ihmalden büyük bir endişe duyduğunu belitti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Merkezi, uluslararası toplumcu İsrail işgaline son vermek ve bağımsız Filistin devletinin kurulmasını mümkün kılmak için harekete geçme çağrısında bulunmuştu.

Filistin Lideri Mahmud Abbas ile AB dışişleri bakanlarının 22 Ocak’ta Brüksel’de bir araya gelmesi bekleniyor.

Eda SUBAŞI
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.