Makedonya Çevre Ülkelerle İşbirliğine Devam Ediyor

0
63

Bu hafta Makedonya Kosova ile eğitim ve tanıma anlaşması imzalarken, Arnavutluk ile yeni sınır kapıları açma hususunda görüş birliğine vardı. 

Kosova ve Makedonya ikili ilişkileri ilerletti, yeni anlaşmalar imzaladı

Tanıma anlaşması

İki ülke, diğer ülkede çalışan vatandaşlarına fayda sağlayan karşılıklı bir ‘tanıma anlaşması’ imzaladı. Bu tanıma anlaşması Eski Yugoslavya döneminde Kosova’da çalışmış Makedon vatandaşlarını ve Makedonya’da çalışmış Kosova vatandaşlarını kapsıyor. Bugüne kadar, diğer ülkede çalışmış olan Makedonya ve Kosova vatandaşları, orada çalıştıkları süre için emeklilik tazminatı alamıyordu. Bu anlaşmayla birlikte Kosova ve Makedonya’daki çoğu insanın emekli olabilmeleri sağlanmaktadır.

Eğitim Alanında İşbirliği

Kosova Eğitim Bakan Yardımcısı Nehat Mustafa’nın Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Safet Neziri ile bir araya geldi. Önümüzdeki dönemde iki ülke arasında, eğitimde planlanan işbirliği anlaşması için ön görüşmeler yapıldığı bildirildi.

Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre gelecekte iki bakanlık arasında yapılacak işbirliği görüşüldü. Neziri ve Mustafa, fen, teknik, bio-teknik, tıp ve sosyal bilimler alanlarında işbirliğinin en üst seviyeye çıkacağı konusunda ortak bir görüşe vardıklarını dile getirdi.

Makedonya ve Arnavutluk arasında yeni sınır kapısı açılacak

Makedonya ve Arnavutluk, karşılıklı haberleşme ve güveni artırmak ve ekonomilerini hızlandırmak amacıyla, Trebiste-Dzepiste arasında yeni bir sınır kapısı inşa etme kararı aldı. Sınır kapısının inşa edilmesi, sınırın her iki tarafındaki vatandaşların hareketini kolaylaştıracağı ve sınırı geçen insan ve araçlar üzerindeki denetimi arttıracağı düşünülüyor. Bu sınırın olduğu bölgeye en yakın sınırın 70 km uzakta olduğu ve bu sınırın bölge insanını rahatlatıp bölgenin gelişmesine katkı sağlaması bekleniyor.

(TUİÇAkademi, setimes.com, yenibalkan.com)

TUİÇ BALKAM

Rıza Karataş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.