Makedonya’da Nüfus Sayımı Öncesinde Anlaşmazlık Çıktı

0
111

Makedonya’da 1-15 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılması planlanan nüfus sayımı için toplanan Devlet Sayım Komisyonu’nda anlaşmazlık çıktı. Komisyon üyelerinin çoğunluğunu oluşturun Makedonlar, sayım bölgelerindeki memurların yüzde 50’sinin ülke genelinde en büyük etnik topluluk olan Makedonlar’dan oluşmasını, geri kalan yüzde 50’sinin ise sayım bölgesindeki Makedonlar dışında kalan en büyük etnik topluluğun mensuplarından oluşmasını önerdiler.

Komisyonda ki Türk ve Arnavut üyeler ise, sayım bölgelerindeki etnik toplulukların temsil edildiği orantıya göre belediyelerdeki sayım memurlarının sayısının belirlenmesini istediklerini söylediler. Aksi takdirde Türklerin yaşadığı en yoğun bölgelerde sayım eğitmenin ve sayım memurlarının yer alması imkânsız hale geldiğini ileri sürdüler.

25 üyeden oluşan komisyonda 2 Türk ve 6 Arnavut da yer alıyor. Türk ve Arnavut üyelerin sunduğu teklif kabul edilmeyince üyeler toplantıyı terk ettiler. Ve bunun üzerine Türk komisyon üyelerinden Havza Recep Kakel ve Salih Murat ortak bir bildiri yayınladılar.

Bildiride:

‘’Makedonya’da çoğunluk olan etnik topluluğa dâhil olan Devlet Sayım Komisyonu üyelerin teklif ettikleri model, sayımcı ve eğitmenlerin sayım bölgelerinde gerçekçi dağılımını engelleyip, hakça temsil ilkesini de engellemektedir. Bu yüzden Devlet Sayım Komisyonu’nda yer alan azınlık etnik topluluklarına dâhil üyeler, bu modele delillerle karşı çıkmışlardır. Maalesef adı geçen konuyla ilgili karar, komisyondaki Türk ve Arnavut temsilcilerin onayı olmadan ve Roman temsilcinin çekimser kalmasıyla getirilmiş, bundan dolayı bizi komisyon oturum toplantısını terk etmek zorunda bırakmışlardır. Bu tarzdaki kararların, sürecin gelecekteki objektifliğini engelleyebileceği göz önünde bulundurulursa, bu noktada anlaşma sağlanılmadığı sürece bizim Devlet Sayım Komisyonu toplantılarına katılmamız anlamsızdır. Devlet Sayım Komisyonu’nun bu sorunu çözme kapasitesinin var olduğunun kanaatindeyiz. Sorunun çözülmesiyle, sayımın öngörülen tarihlerde uygulanması ve Makedonya Cumhuriyeti’nin demografik yapısının objektif bir göstergesi olması konularında hiç bir engel kalmayacaktır” denildi.

 

(tuicakademi) – Merve Demiray

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.