Makedonya’da Üçüncü Dinler Arası Diyalog Konferansı Gerçekleşti

0
105

Makedonya Güvenlik Güçleri İslami Grupları Tekrar İnceliyor

Balkanlar’da İslamcı grupların yabancı diplomatlar, askeri ve siyasi temsilcilerin yanı sıra bölgede hizmet veren uluslararası kuruluşlara da tehdit mesajları göndermesi üzerine, güvenlik güçlerinin çeşitli İslami grupları tekrar inceleme altına aldığını söyledi.

Bu örgütler Bosna-Hersek ve Kosova’da etkin Makedonya’daki faaliyetlerini sürekli olarak genişletmeye çalışıyorlar. Makedonya’da oluşan komplo fikirlerinden biri ve en önemlisi de Makedonya’da 3 bin civarında Vahhabi bulunuyor ve bunların faaliyetleri Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye ve İran’dan gelen bağışlarla finanse ediliyor. Bunlar arasında İran’ın, Balkanlar’ı sıçrama tahtası olarak görmesi ve Avrupa’ya daha derin nüfuz etmeye çalışmasından endişeleniliyor.

Üçüncü Dinler Arası Diyalog Konferansı

Üsküp’te Üçüncü Dinler ve Medeniyetler Arası Diyalog konferansı düzenlendi. Konferans, “Özgürlük ve onur – insanlar, dinler ve kültür arası ilişkilerin temel değerleri” konusuyla gerçekleşti. Konferansın temel amaçları arasında; dinler ve kültürler arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önemini belirtmek, çok dinli toplumlarda dinler arası hoşgörünün önemine değinmek ve birlik içinde yaşamanın önündeki engelleri araştırmak, dini ve kültürel çeşitliliğin bir toplumun zenginliği olduğuna vurgu yapmak, yer alıyor.

İslam Birliği, Konferansı Boykot Ediyor

Makedonya İslam Birliği, yazılı açıklamayla konferansa katılmayacağını belirtti. Açıklamada, buna sebep olarak da 2010 yılındaki konferanstan önce istenilen ancak henüz gerçekleşmemiş üç istek yer alıyor. Manastır ile Pirlepe’de ki saat kulelere takılan haçların çekilmemesi, Pirlepe’deki Çarşı Camii ve Manastır’a bağlı Lajets’teki camilerin inşaatı ile İslam Birliği’nin konut ve kültür merkezi olarak kullanacağı bir arazinin temin edilmemesi İslam Birliği’nin bu konferansı boykot etmesine sebep oldu

(TUİÇAkademi, setimes.com, yenibalkan.com)

TUİÇ BALKAM

Rıza Karataş

Makedonya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.