“Makedonyalı Çözüm Olmaz!”

0
142

Yunanistan ve Makedonya arasındaki isim sorunu, iki ülkenin de diplomatik gündeminde en üst sırada yer alıyor. Çözümle ilgili görüşmeler, iki ülkenin toplumu tarafından da yakından takip ediliyor. Bunun en önemli göstergesi geçtiğimiz günlerde sızdırılan ve görüşmelerde önerilen isimlerin olduğu iddia edilen birtakım haberde, “Makedonya” adının kullanılması sonucu, Yunan toplumunda büyük bir öfke hakim olmasıdır. Öfkesini kitle halinde dile getirmek isteyen binlerce Yunanistan vatandaşı, kıyı kenti Selanik’te toplandı. Pazar günü yapılan gösteriye katılımın yoğun olması, toplumun bu konu hakkındaki hassasiyetini gözler önüne sermesi bakımından önemli.

Gösteride katılımcıların konuşmalar yapması için sahilde bulunan Büyük İskender heykelinin karşısına bir sahne kuruldu. Sahne ve çevresini tamamıyla dolduran göstericiler, Selanik’in simgesi Beyaz Kule’den Makedonia Palace Oteli’ne kadar sahil boyunca gruplar halinde toplandılar. Büyük İskender’in at üzerinde temsil edildiği heykelin eline Yunanistan bayrağı tutturulmuş olması alanda dikkat çeken bir ayrıntıydı. Eylemde yapılan konuşmalardan anlaşılan o ki, Yunan toplumu: “Makedonya” adının herhangi bir şekilde çözüm için sunulan seçenekler arasında olmasına karşı. Ve bunu da yaptıkları gösteri boyunca atıkları “Η Μακεδονία Είναι Ελλάδα!” (Makedonya Yunanistandır!) sloganıyla hükümete duyurmaya çalıştılar. Yapılan eyleme ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi ve Merkez Partisi’nin bazı milletvekillerinin yanı sıra, Bağımsız Yunanlar Partisi (ANEL) milletvekilleri ve çok sayıda parti üyesi de katıldı. Geçtiğimiz hafta Tsipras, Başpiskopos Ieronymos II ile görüşşmüş ve görüşme sonunda çözüm karşıtı eylemlerin arkasında kilisenin aranmasının yanlış olduğu ve bundan sonra yapılacak eylemlerde tek sorumlunun muhalefet olacağı mesajını almıştı. Bu çerçevede, Tsipras hükümetinin atacağı adımlar merak konusu.

Makedonya adının kullanımı sorunu iki devlet arasında 27 yıllık bir geçmişe sahip. Yunanistan, hem ismin Yunan kültürüne ait bir değer olduğu hem de Üsküp’ün Makedonya adını kullanmasının Yunanistan’ın kuzey bölgesinde yer alan toprakları hedef aldığı gerekçeleriyle, Makedonya adının kullanılmasına Makedonya bağımsızlığını kazandığından beri karşı çıkıyor. İki ülkenin liderleri de krizin bu yıl içinde çözüme kavuşturulmasını istediklerini dile getiriyor. BM arabuluculuğunda, New York’ta 17 Ocak’ta yapılan görüşmelerde kesin bir çözüme ulaşılamadı ancak masada henüz kamuoyuyla paylaşılmasa da,  birkaç isim önerisi var. Tsipras’ın takvimine göre çözüme en geç 2018’in sonuna kadar ulaşılacak. Mevkidaşı Zaev ise temmuz ayında sorunun ortadan kalkmış olacağına inanıyor.

Makedonya, BM Genel Kurulu’nda, Güvenlik Konseyi geçici olduğunu söylese de, Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti (FYROM) adıyla bulunuyor. BM’nin yanı sıra Makedonya Cumhuriyeti, Dünya Bankası ve IMF’ye de FYROM adıyla kabul edilmişti.

Yusuf MEHMET
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.