Malezya Başbakanı Türk Derneklerini Evinde Ağırladı

0
162

Malezya Başbakanı Datuk Seri Najib Razak, Türkiye’ye gitmeden önce Malezya Türkiye Diyalog Merkezi (MTDS) ve Malezya Türkiye İş Adamları Derneği (MTCCI) yönetim kurulu üyelerini evinde ağırladı.

Malezya Başbakanını evinde ziyaret eden MTCCI ve MTDS yönetim kurulu üyeleri, Başbakan Najib Razak’a Türkiye kültürü ve ekonomisi hakkında bilgi verdi. Başbakan Razak, Türkiye ile Malezya aralarındaki mesafenin uzak olmasına rağmen, Müslüman ülkeler olması sebebiyle birçok ortak yönlerinin olduğunu söyledi. Türkiye’nin çok sevdiğini ifade eden Razak, “Daha önce Türkiye’de bulundum. Türkiye gerçekten çok güzel bir ülke, eşim ve ben İstanbul’u çok sevdik, İzmir’e de gitmiştik.” dedi.

Malezya Başbakanının eşi Datin Seri Rosmah Mansor da Türkiye’ye gideceğini belirtirken, Türkiye’den övgü ile bahsetti. Mansor’a, MTDS ve MTCCI tarafından Türk kültürüne ait el yapımı çini hediye edildi. Hediyeyi çok beğendiğini söyleyen Mansor, çininin İznik’te yapıldığını öğrenmesi üzerine, eşi Başbakan Razak’a, “Bu sefer İznik’e de gidelim.” dedi ve bir de Türk kültürüne ait el yapımı halı sözü aldı.

MTCCI Başkanı Hakan Altay, Malezya Başbakanı’nın yapacağı ziyaretin, Malezya Türk ilişkilerini daha da arttıracağını düşündüklerini dile getirirken, “İki ülkenin de kendi bölgelerinde ekonomik güçleri oldukça iyi. Malezya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha yüksek seviyelere çıkmasını temenni ediyoruz.” dedi.

(tuicakademi, dha)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.