Militan Gruplar Daha Fazla Saldırı Planlıyor

0
47

Köktendinci gruplar Hizbullah’a karşı saldırılar düzenlemek için Lübnan’a gönderildi.

 

Siyasi kaynaklar tarafından yapılan bir açıklamaya göre Bir el-Abed patlamasından sonra ülkedeki güvenlik durumunun daha da kötüye gidebileceği belirtildi. Köktendinci grupların, Samir Khaled Kwaifi adıyla sahte Lübnan pasaportu taşıyan Mahmud N.A.’nın komutasında Hizbullah’a karşı planlar yaptığını ve Akar ile Beyrut arasında gidip geldiklerini belirten kaynaklar, Bir el-Abed patlamasının, Suriye isyancılarının Suriye Başkanı Beşar el- Esad ile birlikte mücadele eden Hizbullah’a yaptıkları misilleme tehditlerinden sonra geldiğini açıkladı.

Siyasi kaynaklar, bölgede farklı ülkelerden istihbarat yetkililerinin Ürdün’de bir toplantı düzenlediğini ve hedef olarak Hizbullah’a karşı etkili saldırılar planladığını bildirirken, olaydan iki hafta önce bubi tuzakları ve intihar bombacıları aracılığıyla saldırılar düzenleneceğini konusunda uyardıklarının altını çizdi.

Yapılan açıklamalara Hizbullah’ın da Beyrut’un güney banliyölerinde saldırıların etkilerini azaltmak için güvenlik önlemlerini arttırdığı da eklenirken, Kuzey Lübnan’da bir selefi Şeyhi NR’ın, arabasında Tripoli’ye taşınan, Cebel Muhsin ve Bab’ı ayıran bir cepheye yerleştirilen kısa menzilli roketler de dâhil olmak üzere silahları teslim aldığı bildirildi.
Basında yer alan haberlerde el- Kaide bağlantılı grupların Beyrut’un güney banliyölerinde binaları havaya uçurmak için kullanılmak üzere iki bomba hazırladığından Merkezi İstihbarat Teşkilatı aracılığıyla Lübnan yetkililerinin haberdar olduğu da belirtildi.

(TUİÇ Akademi, Dailystar)

Zekiye Öksüzoğlu

TUİÇ Stajyer

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.