Mısır Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Serbest Bırakıldı

0
107

 2 Mart 2017 günü, Mısır eski devlet başkanı Mübarek 2011 yılındaki sokak gösterilerinde protestocuları öldürmek suçundan beraat etmişti.

 Bugün-24 Mart- itibariyle ise 6 yıllık tutukluluğu son buldu. Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Mübarek’in Kahire’deki askeri hastane olan El-Meadi’den serbest bırakıldığı bildirildi. Bu gelişmeye karşın 2013 yılında beraat ettiği “El-Ahram gazetesi yöneticilerinden hediye alma” davasından yeniden yargılanacak.

 25 Ocak 2011 Devrimi’nde, Mübarek devlet başkanlığından istifa etmiş ve Mısır’da 30 yıllık Mübarek dönemi son bulmuştu. Devrim başarıya ulaştıktan sonra birçok üst düzey yetkili “Kamu malına zarar verme ve yolsuzluk” suçlamasıyla yargılandı. Sisi’nin başında olduğu darbenin başarıya ulaşmasından sonra Mübarek birçok davadan beraat etti. Edinilen bilgiye göre Mübarek tahliye edilirken, tahliyenin yapıldığı mahallede bir patlama gerçekleştiği bildirildi. Bu olay hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, ülkede tansiyonun yeniden artacağına yönelik endişeler dile getiriliyor.

Fatih Dağ – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.