Mısır İstihbarat Şefi ve Kuzey Sina Valisi Görevden Alındı

0
48

Sina’da geçen Pazar günü gerçekleşen saldırılar sonucunda 16 Mısır askeri hayatını kaybetmişti. Bölgede başlatılan operasyonlar sonucunda da 20 saldırgan ölü olarak ele geçirildi. Yaşananların ardından Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İstihbarat Şefi Murad Muvafi ve Kuzey Sina Valisi Abdel Vahab Mabruk’u görevden aldı.  Mursi’nin, Savunma Bakanı General Hüseyin Tantavi’ye de Mısır Askeri Şefi’ni görevden alması emrini verdiği aktarıldı. Jandarma komutanı ve bazı resmi yetkilerin de azline karar verildi.

Mufavi, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pazar günü gerçekleşen saldırıların istihbarat örgütü tarafından bilindiği ve gerekli ikazların yapıldığını ve bilginin yetkili kaynaklara iletildiğini vurgulayarak saldırıların nerede gerçekleşeceğini bulmanın istihbaratın görevi olmadığını ifade etti.

Mursi ise saldırılar sonrası gerekli tedbirleri almamakla ve gereken karşılığın verilememesi ile eleştiriliyor. Cumhurbaşkanı ve başbakan güvenlik sorunları sebebiyle saldırıda ölenlerin cenazelerine katılamamıştı. Öte yandan şu an görevden alınan bulunan yetkililerin Mubarek ve ordu tarafından atandığı biliniyor bu da Mursi’nin hâkimiyetini tam olarak göstermek istediğini kanıtlar niteliktedir.

Mısır’ın Sina’daki varlığı 1979’da yapılan antlaşmaya göre sınırlı ve de İsrail kontrolüne tabi. Olay Sina’nın Mısır kontrolüne geçmesinden beri bölgede yaşanan en kanlı saldırı olarak kaydedildi.

İsrailli ve Mısırlı yetkililer saldırılardan, İslami terör örgütlerini sorumlu tutarken Cumhurbaşkanı Mursi’nin de içinde bulunduğu hareket olan Müslüman Kardeşler saldırıları Mossad’ın gerçekleştirdiğini savunuyor.

(TUİÇ Akademi, Aljazeera, BBC)

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.