Mısır Parlamentosu Üç Aylık Olağanüstü Hal Kararını Onayladı

0
61

 Mısır parlamentosu 45 kişinin ölmesiyle sonuçlanan iki kilise saldırısından birkaç gün sonra, hükümetin düşmanları olarak adlandırdıkları grupları çökertebilmek için, salı günü yaptığı oylamada üç aylığına OHAL kararını onayladı.

 IŞİD tarafından üstlenilen İskenderiye ve Tanta’daki kiliselere gerçekleştirilen iki intihar saldırısı ülkeyi yasa boğdu ve özellikle giderek militanlar tarafından hedeflenen Kıpti Hıristiyan topluluğunda şok dalgalarına sebep oldu.

 Ülkede OHAL saldırılardan sonra Cumhurbaşkanı Sisi tarafından ilan edildi, ancak anayasaya göre parlamento tarafından da onaylanması gerekiyordu.

 Halkın kaldırılmasını istediği olağanüstü hal, Cumhurbaşkanı Hüsnü mübarek döneminde muhalefeti ezmek için 30 yıldır uygulamadaydı ve 2011 ayaklanması sırasında kaldırılmıştı. Kanın Mübarek’in istifa etmesinden sonra kaldırıldı, ancak izleyen yıllarda geçici olarak yeniden dayatıldı.

 Salı günü parlamentoda konuşan Başbakan Şerif İsmail, olağanüstü halin ülkeyi zayıflatmaya çalışan terörist grupların gerçekleştirdiği saldırılar yüzünden şart olduğunu söyledi.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.