Muhacirlerin Yeni Durağı Bosna Hersek Oldu

0
94

Ortadoğu ülkelerinde devam etmekte olan savaş ve çatışmalardan kaçmak, daha iyi yaşam şartları için evlerini terk eden muhacirler uzun zamandır Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyorlar.

Ortadoğu’dan göçe devam etmekte olan sığınmacıların sayısının artmaya devam etmesi ve kontrolünün sağlanamaması üzerine alınan çeşitli önlemler arasında 9 Mart 2016 tarihinde kapatılan Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Hırvatistan Balkan rotası hattının kapatılmasının ardından Batı Avrupa’ya ulaşmak isteyen sığınmacılar son olarak Bosna Hersek ve Bosna Hersek’in sınırına yakın şehirlere yöneldiler. Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna sokaklarında sık sık muhacirler görülmeye başlandığı belirtildi. Daha önceleri soğuktan korunmaları için imamların açmış olduğu camilerde kalan muhacirlerin sayısının gün geçtikçe arttı bu sebeple birçok kişi ve kurumların yardım için seferber oldu.

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvicdic, sığınmacıların camilerde ve evlerde kaldıklarından haberdar olduklarını ve ellerinden geldiğince insanı yardımda bulunacaklarını dile getirdi. Ayrıca ülkenin sığınmacı kabul etme sınırının olduğunu, sayılarının daha fazla artması nedeniyle uluslararası kuruluşlardan yardım isteyeceklerini, sığınmacı sayılarının 20 bine çıkması durumunda ise Avrupa Birliği’nden(AB) yardım isteyeceklerini açıkladı. Denis Zvicdic, sığınmacıların zaten ülkede kalmak istemediklerini, Avrupa ülkelerine gitmek istediklerini ve 100 civarında sığınmacı kabul edecek merkezlerinin de olduğunu aktardı.

Gün geçtikçe artan Ortadoğu’dan gelen sığınmacıların sayısı uluslar arası arenada çözüme kavuşamayan ve ortak hareket edilmeyi gerektiren bir sorun olması nedeniyle Bosna Hersek’in yapıcı bir tavır sergilemesi, AB ile bu sorunda ortak hareket etme çağrısında bulunması Avrupa Birliği ile ilişkilerini geliştirmesi ve şekillendirmesi adına önemli bir adım olabilir.

Ebru ÖZTÜRK 
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.