Muhalif Lider Kerrubi Ev Hapsinde

0
99

İran’da muhalif lider Mehdi Kerrubi’nin Perşembe günü ev hapsine alındığı ve eşinden başka kimseyle görüştürülmediği söyleniyor. Olası bir protesto gösterisi ihtimali geçene kadar ev hapsinde tutulacağı belirtilen Mehdi Kerrubi, diğer önemli muhalif lider Mir Müseyin Musavi ile birlikte Mısır’da yaşanan halk protestolarına destek olmak maksadıyla İran’da bir miting düzenlemek istemiş ancak yetkililer buna izin vermemişti.

Fakat bu tedbirin İran İslam Devrimi’nin 32. Yıldönümü kutlamalarına İran Meclis Eski Başkanlığı da yapmış olan Kerrubi’nin katılmasını engellemek maksadı ile yapıldığı düşünülüyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl ki kutlamalarda Kerrubi’nin de içinde bulunduğu ve tabandan gelen Yeşil Hareket mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında küçük çatışmalar yaşanmış ve kutlamalara gölge düşmüştü.

2009 yılında diğer önemli bir muhalif lider Mir Hüseyin Musavi ile birlikte Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a karşı seçimlerde başarısız olduktan sonra büyük hükümet karşıtı protestolar gerçekleştiren Kerrubi, Mısır ve Tunus’ta yaşanan olaylarla birlikte İran’da despotik rejimlere karşı bir protesto mitingi düzenlemek istemiş ve izin alınamamıştı. Diğer muhalafet lideri Mir Hüseyin Musavi’nin de ev hapsine alındığı konusunda ise ajanslara düşen herhangi bir bilgi yok.  

 

(tuicakademi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.