NATO Savunma Bakanları Brüksel’de

0
53

NATO Savunma Bakanları Brüksel’de

NATO savunma bakanları 2 gün süren toplantıları için Brüksel’de bir araya gelmişti. Slovenya’nın Savunma Bakanı Roman Jakic’in de bulunduğu toplantıda, askeri kapasitenin muhafazası ve güçlendirilmesi için tedbirler alındı. Ele alınan konular arasında Afganistan’da 2014 sonrasındaki NATO “Kararlı Destek” misyonunun belirlenmesi ve geçtiğimiz haftalarda NATO’dan danışmanlık talebinde bulunan Libya’ya ordunun yeniden yapılanmasıyla ilgili verilecek destek ve askeri eğitim konuları da vardı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen toplantının açılış konuşmasını yaptı ve terör, kitle imha silahları, deniz haydutluğu ve siber saldırılar gibi müttefiklerin güvenliğini tehdit eden başlıkların altını çizdi. Rasmussen ayrıca, ortak savunma yükünün müttefikler arasında daha adil dağıtılmasını ele alacaklarını da dile getirdi.

Karintiya’daki Slovenler

Avusturya’da bir eyalet olan İtalya ve Slovenya ile de sınır komşuluğu bulunan Karintiya’nın güneyinde önemli derecede Sloven azınlık bulunmaktadır.

Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec’in ev sahipliğini yaptığı toplantıda Erjavec,  yeni Karintiya valisi Peter Kaiser ile bir araya geldi. İkili, aralarındaki işbirliğini arttırmayı ve eski İletişim Komitesini canlandırmayı amaçlıyor.

Eryavec, Karintiya’daki Sloven azınlık için önemli derecede olumlu bir atmosfer oluştuğunu ve bunun doğrultusunda Ljubljana ve Klagenfurt arasındaki ilişkilerin de yeni bir aşamaya doğru gittiğini söyledi. Ljubljana ve Viyana arasındaki işbirliğinin de Klagenfurt’tan geçtiğini sözlerine ekledi.

Vali Kaiser, Erjavec ile yaptığı görüşmenin ardından, Slovenya Devlet Başkanı Borut Pahor ve Başbakan Alenka Bratusek’in yanı sıra azınlıklarla ilgili komisyonu bakanlığında bulunduran Tina Komel ile de bir araya geldi.

Başbakan Bratusek, ekonomik ilişkilerin ve yatırımların artırılmasının önemine işaret etti. Ayrıca azınlıklarla ilgili konuları ele almak ve çözmek için hizmet verecek olan Diyalog Forumu’nun kurulmasını memnuniyetle karşılayacaklarını konuşmasına ekledi.

(TUİÇAkademi, Habertürk, zaman, Nato.int, Sloveniatimes, Vlada.si)

TUİÇ BALKAM

Damla Büşra Ünal

Slovenya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.