Nazilli TUİÇ Söyleşileri: “Sistem Arayışları”

0
167

Nazilli TUİÇ Söyleşileri: “Sistem Arayışları”

TUİÇ, Türkiye’nin dört bir yanından gelen, birbirlerine değer katanların toplandığı ve bu değerleri bütün ülkenin ve insanlığın ruhuna işlemeyi hedefleyen bir kurumdur. Bu kurumla tanıştıktan itibaren özgüvenimizi arttırma, yeteneklerimizi geliştirme ve ilgilerimiz doğrultusunda araştırmalarımızı arttırma fırsatı bulduk.

 Nazilli TUİÇ olarak, 14 Mart 2017 Salı günü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bülent Uludağ hocamızla bir araya geldik. İnteraktif bir tarzda gerçekleşen söyleşide ‘Sistem arayışları’ başlığı kapsamında; Türkiye tarihindeki anayasalar ve nitelikleri ,referandumlar, darbelerin anayasaya etkileri konularını tartıştık. Hocamızın verdiği bilgilerin yanı sıra sorularımızla konular hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olurken geçmişteki hadiseleri neden ve sonuçlarıyla günümüzle karşılaştırma fırsatı yakaladık.

 Sohbet havasında geçen söyleşide hocamızın bilgi birikimi ve entelektüel donanımından yararlanarak, kafamızdaki birçok soru işaretine cevap bulduk. Hem bizi bilgilendiren hocamız Mehmet Bülent Uludağ’a hem de bu süreçte bizim için koşuşturan, bize her türlü desteği sağlayan TUİÇ Organizasyon Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Nizam’a çok teşekkür ediyoruz.

”Toplumu gerçek amacına, gerçek mutluluğuna ulaştırmak için iki orduya gerek vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri ulusun geleceğini yoğuran bilim ordusudur. Bu ordulardan her ikisi de aynı derece gerekli, kıymetlidir, her ikisi de hayatidir. Ancak bilim ordusunun kıymet ve kutsallığını anlatmak için şunu söyleyeyim ki, bilim ordusu, ölen ve öldüren birinci orduya, niçin ölüp, niçin öldürdüğünü öğreten ordudur.’’ (M. KEMAL ATATÜRK)

Nazilli TUİÇ Üniversite Temsilcisi

 Ebru HAMAMCIOĞLU

Editör: Aslınaz İLHAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.