Nepal’e Marksist Başbakan

0
77

Geçen yıl Nepal’de yapılan seçimlerin sonuçlarının dün kesinlik kazanmasıyla beraber, Kongre Partisi’nin mecliste çoğunluğu Komünist Birleşik Marksit Leninist Partisi (CPN UML) ‘ne kaptırmasından sonra, Başbakan Bidhya Devi Bhandari görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Nepal Komünist Birleşik Marksit Leninist Partisi (CPN UML) Lideri Khadga Prasad Oli, Nepal’in 41’inci başbakanı olarak görev alacak. Halk arasında da bir hayli popüler bir sima olarak tanınan Oli ve partisi, seçimlerde mecliste 41 sandalye elde ederek başarılı bir performans gösterdi.

2017 yılında Nepal’de yapılan seçimler, iki aşamalı olarak gerçekleştirilmişti. Dağlık kesimlerde yaşayan kesim kasım ayında oylarını kullanırken, şehirlerde yaşayan kesim aralık ayında sandık başına gitmişti. Seçimlerin sonucunda; Komünist Birleşik Marksit Leninist Partisi (CPN UML) 41 sandalye, Nepal Kongre Partisi 40 sandalye, Nepal Komünist Maoist Merkezi Partisi (CNP MC) ise 17 sandalye elde etti.

Oli, 22 Şubat 1952’de Doğu Nepal’de doğdu ve eğitimini Jhapa topraklarında aldı. Oli, yerel bir komünist liderden etkilendi ve 1970 yılında Komünist Parti üyesi olarak yer altı eylemlerine katıldı. 1994 yılında Aile Bakanı, 2007 yılında ise Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır. 2004 yılında partisinin başkanlığına seçilmiştir.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.