Netanyahu’dan Tarihi Açıklama

0
66

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Amerikan Kongresinin ortak oturumunda yaptığı konuşmada Filistinlilerle barış yapmak için ödün vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Natenyahu ayrıca, bu ödünler arasında Yahudiler için kutsal sayılan bazı toprakların Filistinlilere verilmesinin olduğunu ancak, tümüyle 1967 sınırlarına dönülmeyeceğinin altını çizdi.

Yerleşim yerlerinin durumunun ancak müzakerelerle karar verilebileceğini de belirten Netanyahu, “Filistinlilerin Birleşmiş Milletler üzerinden çözüm empoze etme çabaları barışı getirmeyecek. Bu anlaşmazlığın son bulmasını görmek isteyen herkes bunu şiddetle reddetmeli” dedi. Netanyahu, “barışın empoze edilemeyeceğini, ancak müzakere edilebileceğini” ifade etti.

“Kudüs’ün bir kez daha asla bölünmeyeceğini ve tek başına İsrail’in başkenti kalmaya devam edeceğini” savunan Netanyahu, barışın, daha kapsamlı bir Arap-İsrail barışını gerçekçi bir ihtimal haline getirebileceğini söyledi.

Ayrıca Netanyahu, görüşmelerinin başlaması için Filistin lideri Mahmut Abbas’ı Hamas ile anlaşmasını bozmaya çağırdı ve BM’den bağımsızlık kararı çıkartma girişiminden vazgeçmesini istedi.

Son olarak Netanyahu konuşmasında, iki müttefik ülke arasındaki güçlü bağları vurguladı. İsrail’in, Amerika’nın sarsılmaz müttefiki olduğunu belirten Netanyahu iki ülkenin demokrasiyi savunma, barışı ilerletme ve terörle mücadele işbirliği yaptıklarını söyledi.

(tuicakademi-VOAnews-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.