Nijerya’da Kiliseye Yapılan Silahlı Saldırı, Nijeryalı Müslüman Hakları Örgütü Tarafından Kınandı

0
16

Nijerya’da Benue eyaletinde 24 Nisan günü bir kiliseye silahlı saldırı dünzenlendi. Saldırı sonucunda 2’si rahip olmak üzere 15 kişi hayatını kaybetti. Nijeryalı Müslüman Hakları Örgütü (MURIC) saldırıyı kınadığını bildirdi.

Örgütün başkanı Ishak Akintola, yaptığı yazılı açıklamada, eyalete bağlı Ayar-Mbalom bölgesindeki kiliseye yönelik saldırıda 15 kişinin hayatını kaybetmesini üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

Saldırıyı kınayan Başkan Akintola, “İnsanın hayatı kutsaldır ve Allah’ın verdiği canı sadece kendisi geri alabilir. Bu nedenle intikam için can almanın dinle alakası yoktur, aksine günahtır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Başkan Akintola ayrıca, saldırıda 50 evin ateşe verildiğine işaret etti. Ülkede dinler arası çatışma çıkartmaya çalıştıklarını, fakat başaramayacaklarını sözlerine ekleyerek “Allah’ın evine saldıranların kalplerinde bir gram takva yoktur. O yüzden Allah’tan merhamet beklemesinler.” ifadelerini kullandı.

Ülke içerisinde din çatışmasından doğacak bir istikrarsızlık ve huzursuzluk ortamı yaratılmasını isteyen terörist eylemlerin faillerinin bulunup cezalandırılması büyük önem teşkil etmektedir. Ayrıca, tüm yetkililerin böyle hassas dönemlerde hedefin dinler arası çatışmalar olduğu bilinciyle açıklama yapan Başka Akintola gibi sağduyulu davranması, birlik ve beraberlik içinde hareket ederek sağlıklı bir döneme geçiş yaşanması için uğraşılmalıdır.

Merve ACAR

o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

 

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.