Nükleere Yeşil Işık

0
44

Japonya’da 16 Aralık’ta yapılan erken genel seçimi ShinzoAbe liderliğindeki Liberal Demokrat Parti (LDP) kazandı. Shinzo, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada Fukuşima’da yaşananların tekrar araştırılacağını ve sonrasında reaktörlerin tekrar açılmasının gündeme gelebileceğini belirtti.

Liberal Demokrat Partisi’nin seçimden önce dağıttığı kitapçıkta nükleer santrallerin güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra tekrar kullanıma açılacağına dair ifadeler vardı. Partinin seçimi kazanmasının ardından ise nükleer enerji şirketlerinin borsadaki payı arttı.

11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da meydana gelen tsunaminin ardından Fukuşima Nükleer Santrali radyasyon sızdırdığı gerekçesiyle kapatılmıştı. Geçtiğimiz aylarda ise zararın önlenmesi için kapatılan santrallerden ikisi kullanıma açıldı. Bu sebeple yüzlerce Japon Tokyo’da hükümet binası önünde toplanarak hükümetin bu kararına protesto etmişti. Eski başbakan Yoşihiko Noda protestoya katılanların temsilcileri ile görüşmüş ve görüşme sonrasında ise 2030’lu yıllarda nükleer santrallere son vermeyi vaat etmişti. Fakat lobilerden gelen baskı neticesinde bu hedef doğrultusunda yapılacak çalışmalarda yumuşama görülmüştü.

 

(TUİÇ Akademi, Cihan, JaponToday)

Öznur HACIOSMANOĞLU

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.