Obama, Arap Bahar’ını Kullanıyor

0
65

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, ABD Başkanı Barack Obama’yı Arap Baharı reformlarını seçim kampanyasında  kendi siyasi çıkarlarına hizmet etmek amacıyla kullanmakla itam etti.

Londra’da sığındığı Ekvador Büyükelçiliği’nden video bağlantısıyla Birleşmiş Milletler 67. Genel Kurulu çerçevesinde yapılan toplantıya katılan Assange, kendisi ile Arap Baharı’nı başlatanlar arasında paralellik kurarak “Obama, hepimizi yüzüstü bıraktı” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini WikiLeaks üzerinden yayınlayan Assange, ABD yönetiminin WikiLeaks’e karşı dava açtığını ve WikiLeaks çalışanlarını rahatsız ettiğini açıkladı.

2011’de Tunus’ta Muhammed Buazizi adlı bir seyyar satıcının kendisini ateşe vererek Tunus Devlet Başkanı Ben Ali iktidarının devrilmesine yol açan olayları başlattığını hatırlatan Assange, “Muhammed, kendisini Obama yeniden seçilebilsin diye yakmadı” şeklindeki sözleri kaydedildi.

ABD: El Kaide Ne İse Assange O

WikiLeaks kurucusu Assange, ABD tarafından devletin düşmanlarının yer aldığı listede bir numaralı düşman olarak kaydedildi. Düşman sınıflandırılmasında ise Taliban ve El Kaide üyeleriyle aynı seviyeye konuldu.

ABD Hava Kuvvetleri’nin yürüttüğü diğer bir soruşturmada ise, ABD’ye ait yüksek güvenlik derecesine sahip dosyalara ulaşabilme hakkı bulunan bir siber sistem analistinin WikiLeaks’e destek verdiği ve Londra’da Assange için yapılan gösterilere katıldığı belirlendi.

WikiLeaks’de yayınlanan gizli dosyalar sadece Assange’in başını yakmadı. WikiLeaks’e desteğini açıklayan ve bağışta bulunanlar da Washington aracılığıyla “104-D” protokolü çerçevesinde ABD düşmanı ilan edildi. Protokole göre düşmanla iletişim kurmanın suç sayılması sebebiyle bütün WikiLeaks destekçileri ABD yasalarına göre düşman ilan ediyor.

(TUİÇ Akademi, akşam, hürriyet)

 

Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.