Obama’nın Eylül Planı

0
37

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, zayıflayan Amerikan ekonomisini düzlüğe çıkarmak için gelecek ay ‘çok net’ bir plan açıklayacağını söyledi.

Çıktığı otobüs turunun ‘Iowa’ ayağında açıklamalarda bulunan ABD başkanı, Kongre’nin çalışmaya tekrar başladığı Eylül ayında ayrıntılı bir plan sunacağını ifade ederken, Obama’nın rakibi Cumhuriyetçilerin olası başkan adayları ise, ekonominin güçsüzlüğünden Amerikan başkanını sorumlu tutuyor. (Yüzde 9’un üzerindeki işsizlik oranı 2012 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinin başlıca gündem maddelerinden biri olacağı öngörülüyor.)

Obama’nın Minnesota, Iowa ve İllinois’ye yapmakta olduğu otobüs gezisi resmi bir Beyaz Saray etkinliği olmasına rağmen, rakipleri tarafından ise bir tür seçim kampanyası olarak değerlendiriliyor.

Washington’daki BBC muhabiri Marcus George, Obama’nın liderliğini sağlamlaştırmayı ve seçim kampanyasında kendisi için kritik olabilecek eyaletlerdeki etkisini artırmayı amaçladığını dile getiriyor.

Obama konuşmalarından birinde ise muhafazakâr Çay Partisi hareketinin yerel liderlerinden biriyle tartıştı. Obama, Çay Partisi üyelerini teröristlere benzeten ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın sözlerini hatırlatan Çay Partisi yetkilisine, sağlık reformunu geçirmek istediği için kendisinin Amerika’da doğmadığı, sosyalist olduğu, Amerika’yı parçalamak ve özgürlükleri geri almak isteyen kişi olarak tanıtıldığını hatırlattı.

 

(tuicakademi – bbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.