ORSAM Staj Duyurusu

0
1353

ORSAM ORTADOĞU YAZ OKULU 

Bu program, Ortadoğu konulu derslerden oluşan bir seminer şeklinde yürütülmektedir. Dersler ORSAM uzmanları, danışmanları ve üniversite öğretim üyeleri tarafından verilmektedir.

Bu yılki ORSAM Ortadoğu Yaz Okulu Programı 20 Haziran-1 Temmuz 2011 tarihleri arasında ORSAM’da, konferans salonunda gerçekleşecektir. Hafta içi günleri kapsayan programda dersler iki saat öğleden önce ve iki saat de öğleden sonra olmak üzere her gün 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 arasında yapılacaktır. 

Programda şu dersler verilecektir: Dünyada ve Türkiye’de Düşünce Kuruluşları, Türkiye’nin Dış Politikasında Ortadoğu, ABD Dış Politikasında Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da Toplumsal Muhalefet Hareketleri, Arap Dünyasında Rejimler ve Değişim, Basra Körfezi Ülkelerinin Toplumsal ve Siyasal Yapıları, İsrail Dış Politikası ve Türkiye-İsrail İlişkileri, Bölgesel Denklemde Irak Kürt Hareketi, Filistin Meselesinin Temel Dinamikleri, Irak Türkmenlerinin Siyasi ve Sosyal Yapıları, Irak’ın Güncel Sorunları, İran’da Siyasal SistemYapı ve İç Dinamikler, İran Dış Politikası, Lübnan’ın İç Dinamikleri ve Bölgesel Sistematikle Etkileşimi, Suriye’nin İç Dinamikleri ve Dış Politikası, Ortadoğu’da İslami Hareketler ve Mezhepsel Dinamikler, Ortadoğu Ekonomileri, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da Enerji Güvenliği, Ortadoğu’da Su Sorunu.

Program sırasında ayrıca Dışişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı’nda (TİKA) katılımcılara kurumsal insan kaynakları politikası (ve personel alımı) hakkında brifingler verilmesi planlanmaktadır.

Başvuru sırasında adaylardan şunlar istenmektedir: 

1-      Özgeçmiş

2- Niyet Mektubu

3- Ortadoğu’nun siyasi, toplumsal ve ekonomik meselelerine ya da gündemine ilişkin 800-1000 kelime aralığında analitik bir inceleme yazısı. (Yazı konuları hakkında fikir edinmek için ORSAM internet sitesinde yayınlanmış çalışmalar incelenebilir. Katılımcılar yazılarını teslim ederken, çalışmalarının ORSAM internet sitesindeki Genç ORSAM bölümünde yayınlanacağını ve ikinci veya üçüncü taraflarla ilgili herhangi bir telif hakkı sorunu doğması halinde sorumluluğun kendilerine ait olduğunu kabul etmiş sayılacaklardır.)

Niyet mektuplarında ORSAM Ortadoğu Yaz Okulu programına hangi amaçlarla katılmak istendiği ve kişisel gelişim açısından ne tür beklentiler içinde olunduğu net olarak ifade edilmelidir. Referans mektubu ve not transkripti sunulması isteğe bağlıdır. 

Başvurularla ilgili her türlü belge sevalkok@orsam.org.tr adresine gönderilmelidir.

Başvuru sahiplerinden ya da programa kabul edilenlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Yoğun talep nedeniyle başvuruların ancak bir kısmı kabul edilebilmektedir. Başvuru sahiplerinin giyim-kuşam-yaşam tarzları, ORSAM’ın başvuruları değerlendirmesinde olumlu ya da olumsuz bir etkide bulunmamaktadır.

Başvurular 4-27 Mayıs 2011 tarihleri arasında alınacak ve kabul edilen adayların listesi 1 Haziran 2011’de ORSAM’ın internet sitesinden ilan edilecektir.

Programa kabul edilen adaylardan ise, Ortadoğu’daki güncel meseleler üzerine, başvuru sırasında verdiklerinden farklı bir konuda, yeni bir yazı daha hazırlamaları istenmektedir. Bu çalışmalar sevalkok@orsam.org.tr adresine en geç 27 Haziran 2011 tarihinde eposta yoluyla iletilecektir. Yazı konuları hakkında fikir edinmek için ORSAM internet sitesinde yayınlanmış çalışmalar incelenebilir. Katılımcılar yazılarını teslim ederken, çalışmalarının ORSAM internet sitesindeki Genç ORSAM bölümünde yayınlanacağını ve ikinci veya üçüncü taraflarla ilgili herhangi bir telif hakkı sorunu doğması halinde sorumluluğun kendilerine ait olduğunu kabul etmiş sayılacaklardır.

1 günden fazla devamsızlığı olan katılımcılara sertifika verilemeyecektir. Çalışma dili Türkçe’dir.

ORSAM katılımcılar için Ankara’da herhangi bir konaklama ya da barınma imkânı sağlayamamaktadır.

ORSAM Ortadoğu Yaz Okulu’yla (2011) ilgili diğer detaylar için sevalkok@orsam.org.tr  adresinden ya 0312-4302609’dan Başkan Asistanı Seval Kök ile iletişim kurulabilir.

Ders programına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

ORSAM STAJ PROGRAMI

Staj programı, ORSAM’daki çalışma düzeni, stajyerlerin ilgi alanları ve araştırma faaliyetlerine ayırabilecekleri süre dikkate alınarak yürütülmektedir. Staj süresince katılımcılar, ORSAM tarafından belirlenen araştırma alanlarında muhtelif çalışmalar yapmaktadırlar.

Başvuru sahiplerinden, ORSAM’da iki tam gün ya da 4 yarım günden daha az olmamak kaydıyla mesai yapmaları beklenmektedir. “Uzaktan staj” talepleri kabul edilmemektedir.

Bölgesel dillerde (Arapça, Farçsa, Kürtçe, İbranice vs.) haber-yorum izleme kapasitesi tercih nedenidir. 

Staj başvuruları için özgeçmiş ve bir niyet mektubu sunulması istenmektedir. Bunlara ek olarak, varsa yabancı dil bilgisine ilişkin belge, referans mektupları ve not dökümleri de iletilebilir. Niyet mektubunda, ORSAM’da kullanılacak sürenin hangi amaçlarla değerlendirilmek istendiği, kişisel gelişim açısından ne tür beklentiler içinde olunduğu, hangi araştırma alanlarında görev alınmak istendiği gibi detaylara yer verilmelidir. ORSAM’da hangi günler hangi saatler arasında bulunulacağı da net olarak ifade edilmelidir. Katılımcılar stajlarını, ORSAM tarafından belirlenen konu başlıkları altında, ilgili bölge, ülke veya konunun uzmanlarının denetiminde yapmaktadır. Konu başlıklarının tespit edilmesinde stajyerlerin ilgisi kadar ORSAM’ın beklentileri ve konunun çalışılabilir olması da etkili olmaktadır.

Staj taleplerinde, Türkiye ve yurtdışındaki üniversitelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, sosyoloji, iktisat ve hukuk bölümlerinin lisans (2./3./4. sınıf) ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

Başvuru sahiplerinden ya da staja kabul edilenlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Yoğun talep nedeniyle başvuruların ancak bir kısmı kabul edilebilmektedir. Başvuru sahiplerinin giyim-kuşam-yaşam tarzları, ORSAM’ın başvuruları değerlendirmesinde olumlu ya da olumsuz bir etkide bulunmamaktadır.

Staja kabul edilen adaylardan, Ortadoğu’daki güncel meseleler üzerine düzenli olarak analitik inceleme yazıları hazırlamaları istenmektedir. Katılımcılar yazılarını teslim ederken, çalışmalarının ORSAM internet sitesindeki Genç ORSAM bölümünde yayınlanacağını ve ikinci veya üçüncü taraflarla ilgili herhangi bir telif hakkı sorunu doğması halinde sorumluluğun kendilerine ait olduğunu kabul etmiş sayılacaklardır.

ORSAM, stajyerler için Ankara’da herhangi bir konaklama ya da barınma imkânı sağlayamamaktadır.

Stajlarını başarıyla tamamlayanlara “ORSAM Staj Sertifikası” verilmektedir.

Yılın her döneminde staj başvurusu kabul edilmektedir. Başvurular ve ilgili belgeler Başkan Asistanı Seval Kök’e sevalkok@gmail.com adresinden iletilmelidir. Yanıtlar, başvuru sahiplerine doğrudan ve yalnızca e-posta yoluyla iletilmektedir.

 

http://www.orsam.org.tr/tr/staj.aspx

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.