Ortadoğu İsyanları ve Suriye

0
93

Büyük Ortadoğu projesinin (B.O.P) son halkaları ağır ağır geliyor ve oldukça karmaşık bir şekilde, Suriye’de Esad, muhalif güçlere bastırdıkça bastırıyor. Suriye’nin kuzey  bölgeleri ve Hama çevresi hem Suriye kuşatmasında, hem de muhaliflerin direnişi etkisi altında olan Suriyeli yoksul ve gariban halka oluyor, gün geçmiyor ki onlarca ölüm olmasın? Sebep iç hesaplar ve Esad’ın  kırılmaz inadı…

Görünen o ki bu ölümler er veya geç Esad’ı alıp götürecek, ne Rusya’nın tekrardan kazanan Putin’i kurtarabilecek ne de gelecekte söz sahibi olmak isteyen Çin, Esad’ı kurtarabilecek, her ne kadar Putin’ini başarısına  sevinen Esad, babadan  gelme geleneğini kötü bir şekilde sonuçlandıracaktır. Yalnızlaşıyor kendini   görmesi  lazım, tıpkı  geçtiğimiz yıl aile bağları kurulan Başbakanla olan diyaloğu nerden nereye geldi.

Askerleri ve Generalleri bile onu yalnız bırakmaya çalışıyorlar, gecen yıl Hama konusunda yazdığım ilkyazımda Temmuz sonlarında Esad güçlerinin muhalif güçler safına  geçtiğini o zamanlardan biliyorduk. Bu geçiş sekiz aydır artarak devam ediyor. Bu demektir ki  Esad  içerden oldukça fazla güç  kaybediyor buna istinaden muhaliflerde  her geçen gün  daha da güçleniyorlar. Uluslararası kamuoyunda ve birçok ülke nezdinde tanınmaları sağlanmış oluyor.

Orantısız güç kullanımı asla Esad’ı haklı çıkarmaz, Suriye ve  Şam yönetimi  yalnızlaştığı gibi Generalleri bile terk ediyorsa, Esad bunu görmeli, Birleşmiş Milletlerde (BM) veto veren Çin ve Rusya; Şam yönetimine verilen desteği geri çekecektir. Şu an masum insanların ölmesi yapılan hesapların hala anlaşma ve sonuca varmamasındandır.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı; Barack Obama Hüseyin, geçen yıl Şam yönetimini tanımayacaklarını dile getirmişlerdi. Şuan baktığımızda muhalif güçler aylar öncesinden Türkiye tarafından tanınmıştı ve Tunus’ta bir Özgür Suriye Dostları diye bir tanınma toplantısı yapıldı. Suriye Ulusal Konseyinin tanınması ve bu ay sonu Türkiye’de de yapılması planlanan, tanınma ve anlaşma? Özgür   Suriye Dostları diye, bu konseyin resmi olarak tanınması, bu tanınma ve uzlaşma sonrasında  Şam ve Esad yönetiminin sonunun geleceğini ve çok  az  bir zaman içinde bu devrime şahit olacağız.

Dünya kamuoyu artık çok hızlı işliyor, bir yandan Birleşmiş Milletler girişimi ve bir yandan da muhalif güçlerin tanınması, diğer bir yandan ise “Suriye dostlarının belirlenmesi”… 

Bu ne demek? Kimin ülke içinde bir pay ve söz sahibi olması, geleceğe yön vermek ve güçlenmek demektir, yeni güç dengesinin oluşmasın akatkı sağlamaktır.

Artık eski güçler arasında, Rusya’yı, Çin’i ve Türkiye’yi görmek, biraz huzursuzluk yaratsa da artık böyle olacak ve hatta birkaç yıla kadar Hindistan’da varlığını bağıracaktır.

 

İbrahim Taşkıran

Dicle Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.