Ortadoğudaki Olaylar Gazı Vurdu

0
49

Ortadoğu’da yaşanılan iç karışıkların petrol ve doğalgaz fiyatlarında artış olarak geri dönmesinin beklendiği bugünlerde Rusya ve İran Türkiye’ye verdikleri doğalgazın metreküpüne 10 dolar zam yaptı. Böyle 1000 metreküp doğalgazın maliyeti 355 dolar barajını geçmiş oldu.

Bu konuyla ilgili uzmanlar ise Türkiye’nin tıpkı Avrupa ülkeleri gibi GAZPROM’a indirim talebinde bulunması önerisi yaparken, Enerji Bakanlığı, yapılan zammın anlaşma içerisinde bulunan formüllere göre olduğunu ve beklenen bir artış olarak karşıladıklarını açıkladı. BOTAŞ’ın zamlı doğalgaz konusunda bir itirazının olmaması tepkileri de beraberinde getirirken akıllara 2008 yılındaki beklenmeyen derecedeki yüksek zam sonrası Türkiye’deki doğalgaz tüketimindeki sorunlar geldi. % 80 e varan zam, birçok Avrupa ülkesi gibi Türkiye’yi de etkilemiş ve tüketim bir hayli düşüş göstermişti.

Çalkantılı dönemler geçiren Ortadoğu bölgeleri ile paralellik gösteren petrol ve doğalgaz fiyatlarının ilerleyen günlerde daha da artma potansiyelini taşıması özellikle Avrupa ülkelerini daha da zorlayabilecek fiyatları beraberinde getirebileceği ve bir an önce bölgede stabilite sağlanması gerektiği uyarıları yapılırken, Rus uzmanlar GAZPROM’un bu konudaki tutumunu kendileri açısından en rasyonel seviyede tuttuklarını ve bölgedeki istikrarsızlığın fiyat artışlarının sebebi olarak gösterdiğini belirtiyorlar.

 

(tuickademi – cha ) // Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.