Özbekistan sınır kapılarını kapattı

0
83

Kırgız Özbek sınır birliği askerleri arasında önceki gün yaşanan çatışmadan sonra Özbekistan, Kırgızistan’ı resmi suçlayarak tek taraflı olarak gümrük geçişlerini kapattı.

Özbekistan’ın Namangan Bölgesi Çust ilçesi ile Kırgızısitan’ın Celal Abad Bölgesi, Alabuka İlçesi’ne bağlı bulunan sınır kapısında iki ülkenin sınır birliği askerleri arasında yaşanan silahlı çatışmadan sonrası Taşkent resmi açıklama ile Kırgızistan’ı suçladı.

Özbekistan Milli Güvenlik Hizmeti sınır çatışmasını Kırgız askerleri tarafından başlattığını kaydederken, “Haydutça silahlı saldırı” ifadesini kullandı. Açıklamada Kırgızistan’a ait olan yük arabaların Özbek sınır kontrolü sırasında yaşanan tartışmadan sonra silahlı çatışmaya dönüştüğü belirtildi.  

Özbekistan yaşanan olay sonrasında gümrük kapılarını geçitlere kapattı. Sadece transit geçit ve Özbekistan vatandaşlarına kapısını açan Özbek sınırcılar, Kırgızistan vatandaşlarının ülkeye giriş çıkışını engelledi.

17 Temmuz günü yaşanan silahlı çatışmada 1 Kırgız askeri ölürken biri yaralanmıştı. Özbekistan tarafından ise 1 askerin öldürüldüğü kaydedildi. 

Bişkek, olaya sağduyulu yaklaşılması gerektiğini ileri sürerken, Taşkent’in açıklamasına karşılık vermedi.   

(TUİÇ Akademi, Dünya Bülteni)

 

Yasin Erdoğmuş

TUİÇ Platformu Yalova Üniversitesi Temsilcisi

UİÇ Derneği Yakın Doğu Çalışmaları Grubu

Twitter-@erdogmusyasin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.