Özbekistan’da İslami Açılım Devam Ediyor

0
117

Özbekistan’da kurucu İslam Kerimov devrinde, İslami öğelere karşı olan uzaklık ve yasaklayıcı anlayış kendisini hazırdaki Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından halkın değerleriyle barışık bir anlayışa bıraktı. İslam Kerimov döneminde yasaklanan kamusal alanda iftar, ibadet, yüksek sesli ezan gibi uygulamalar artık yeni dönemde serbestleştirildi. Özbekistan’da bu İslami açılımın son ayağı ülke genelinde mescitler kurma kararı oldu.

Özbekistan’da halkın ihtiyaçları ölçüsünde küçük mescitler açılması kararı alındı. Uzun yollarda ve ya kırsal bölgelerde açılacak mescitler ile halkın dini ibadet hürriyetinin sağlanması amaçlanıyor. Taşkent’te ki üst düzey imamlardan biri olan Enverkori Tursunov, bu mescitlerin 5 vakit ibadeti kolaylaştıracağı görüşünde bulundu.

Ayrıca 15 Ocak’ta da Turizm Bakanlığı Başmüsteşarı Aziz Abduhalikov, Özbekistan’a gelen turistlerin çoğunlukla Müslüman ülkelerden geldiğini vurgulayarak bu insanların kalacağı otellerde dini gereksinimleri için düzenlemeler yapılacağını belirtti.

Eski Sovyet Cumhuriyetlerinden biri olan Özbekistan’da 1989’dan başlayarak 2016’da ölümüne kadar yöneten İslam Karimov’un görev süresi boyunca, din kökenli faaliyetler çok sınırlıydı. Bu gelişme RFE/RL haber sitesi tarafından Özbekistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in ülkeyi geçmiş dönemdeki izolasyon politikalarından arındırmak ve sosyo-ekonomik kalkınma hamleleri olarak yorumlandı.

Begmurat ALLABERDİYEV

o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.