‘Özgür Filistin’ Yazımı İsrail ve Filistin Bankalarından Geçmedi

0
153

Filistin basınına göre, Ramallah’ta yaşayan Cihad Saciye adlı Filistinli bir genç, bağımsız Filistin için Facebook üzerinden yeni bir kampanya başlattı. Kampanyaya göre, halkın bir gün özgürlüğüne kavuşacağını vurgulamak üzere, Filistinlileri banknotların üzerine ‘Özgür Filistin’ yazmaya çağırıyor.

Kampanya, sosyal paylaşım istesi Facebook’ta ilgi görürken, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde para birimi olarak genelde İsrail şekelinin kullanılması nedeniyle Filistin bankaları kampanyaya soğuk bakıyor; gerekçe olarak da ekonominin zarar göreceği söyleniyor.

Kampanyanın öncüsü Cihad Saciye, bunun İsrail işgaline karşı hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin katılabileceği bir tür mücadele yolu olduğunu ve bu direniş yönteminin diğer mücadele yöntemlerinden daha hızlı olduğunu belirtiyor.

Sayfadaki notlarda, “Bu direnişin basit, yaratıcı ve şiddet içermeyen bir yolu… Şimdi, basitçe İsrail banknotlarının üzerine ‘Özgür Filistin’ yazarak, gerçek bir değişiklik yaratabilirsiniz” deniliyor. Grup arkadaşlarının ise, ABD doları, Ürdün dinarı ve Euro dibi para birimleri üzerinde de yazarak yaymayı düşünüyor.

Öte yandan Filistin haber ajansı Ma’an’a göre Filistin Bankalar Derneği, bir uyarı yayımlayarak, İsrail bankalarının, üzerine slogan yazılı banknotları kabul etmediğini duyurdu. Bu nedenle Filistin bankalarının da üzeri yazılı banknotları kabul etmeyeceği vurgulandı. Açıklamada, bu girişim “maliyetli bir protesto” olarak nitelendirildi ve bu tür banknotların değerini kaybedeceği hatırlatıldı.

Filistin Bankalar Derneği’nin açıklamasında, “Bu inisiyatifi başlatanların iyi niyeti takdir edilmekle birlikte Filistin vatandaşlarının, bu hareketin Filistin ekonomisine olumsuz etkide bulunacağını da anlayacakları” ifadesi yer aldı.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.