Pacolli Kosova Cumhurbaşkanlığı Görevini Devraldı

0
61

Cumhurbaşkanı görev teslimi vesilesiyle Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi, ülke cumhurbaşkanı Behgjet Pacolli’yi kutlayarak, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili Kosova Meclisinin kararına saygı gösterdiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı görevini devralan Behgjet Pacolli de önemli mevkilerde bulunmaları nedeniyle Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi ile işbirliğinde bulunacağını ifade etti.

Behgjet Pacolli 22 Şubat 2011 tarihinde Kosova Meclisi’nin olağanüstü oturumunda Cumhurbaşkanı seçilmiş, akabinde bu seçimin anayasayla uyumlu olup olmadığı tartışmaları başlamıştı. Cumhurbaşkanı Behgjet Pacolli konuşmasında başta ABD, AB ve dost ülkelere Kosova’nın bağımsızlığı yolundaki katkı ve destekleri için teşekkür ederek, ülkede birlik, beraberlik, güvenlik ve istikrarın simgesi olacağını dile getirmişti. Pacolli aynı zamanda ayrım yapmadan, Arnavutlar, Sırplar, Türkler, Boşnaklar, Romanlar ve herkesin refahı için çaba harcayacağını belirtmişti.

Komşularıyla iyi ilişkiler kurma yönünde çaba harcayacağını belirten Pacolli, 6 yıl önce Kosova’ya gelerek siyasete atılıp AKR partisini kurmuş, son seçimlerde aldığı oylarla Haşim Taci ile koalisyona girerek Kosova Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

4 milyar dolarlık serveti ile Kosova’nın en zengin adamı olan Pacolli, sahip olduğu inşaat firması ile Rusya, Kazakistan ve Arap ülkelerinde yaptırdığı oteller, bakanlık binaları, ticaret merkezleri ve Kosova’da Osmanlı’dan kalma camilerin restorasyonuna verdiği önem ile tanınıyor.

(tuicakademi-kosovahaber)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.