Pacolli Pazartesi Günü Görevini Devredecek

0
66

Kosova’nın 22 Şubat’ta seçilen Cumhurbaşkanı Behçet Pacolli Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla, pazartesi günü saat 10:00’da görevini vekaleten Meclis Başkanı Jakup Krasniqi’ye devredecek. 30 Mart 2011 Çarşamba günü Kosova Anayasa Mahkemesi, Behgjet Pacolli’nin cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili kararnameyi kamuoyuna açıklamıştı. Kararname’de Pacolli’nin karşı adaysız seçilmesi, yorum yetersizliği ve Anayasa’nın 86.Maddesi’nin ihlaline sebep olduğu değerlendirilmişti.

Başbakan Haşim Thaci’ye göre muhalefet aynı pratiğini sürdürürse tekrar edilecek cumhurbaşkanı seçimi için yapılacak oylamada 45 gün içinde hükümet tekrar olağanüstü seçime gidebilecek. Uzmanlar, kurumsal kargaşanın, bağımsızlığını ilan etmiş olan Kosova’da uluslararası statüsünün pekiştirilmeye ve ekonomik sıkıntının düzeltilmeye çalışıldığı bir dönemde büyük sıkıntı yaratacağını belirtmişlerdi. Dış Politika Kulübü üyesi Adrian Arifay, Kosova’nın kurumları açısından meydana gelen bu aksaklığı zaman kaybı ve Kosova’nın kendisini uluslararası sahnede ciddi bir unsur olarak gösterme çabalarına indirilmiş darbe olarak görürken, Siyaset analisti Mülayim Şevki de ülke Fatmir Seydiu’dan sonra kurumsal krize tekrar sahne oluyor demişti.

Kurumsal kargaşayla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin verdiği cevapta ülkede cumhurbaşkanlığı vekilliği bulunduğu ve kurumsal boşluğun böylece ortadan kalkacağı belirtildi.

 

(tuicakademi-setimes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.