Pakistan-Afganistan Sınırındaki Çatışmada 15 Kişi Yaşamını Yitirdi

0
94

 Yapılan askeri açıklamaya göre, Pakistan-Afganistan sınırındaki çatışmalarda Pakistanlı Taliban savaşçıları Pakistan’ın Mohmand kabilesi bölgesindeki üç sınır karakoluna saldırması sonucu en az 15 kişi öldü.

 Pakistan’ın pazartesi günü yaptığı askeri kaynaklı açıklamasına göre, pazar günü geç saatlerde meydana gelen saldırılar sırasında 10 savaşçının öldüğü ve beş askerin hayatını kaybettiği bildirildi. Pakistan ve Afganistan çoğunlukla değişime uğramamış 2,500 km uzunluğunda tartışmalı bir sınırı paylaşıyor.

 Gazetecilere gönderilen bildiride Tehreek-e-Taliban Pakistan olarak da bilinen Pakistan Taliban’ın Jamaat-ur-Ahrar saldırının sorumluluğunu üstlendi. Grup geçen ay düzenlenen bir dizi saldırının sorumluluğunu üstlendi. Buna doğu şehri Lahor’da polise karşı gerçekleştirilen intihar bombası saldırısı da dahil edilmek üzere, Kuzeybatı Ghalanai kasabasında hükümet çalışanlarına yönelik ve Charsadda bölgesinde bir mahkeme kompleksindeki patlamalar da grup tarafından üstlenildi.

 Geçtiğimiz ay, her iki ülke karşılıklı olarak birbirlerine saklandıklarına inandıkları savaşçıların listelerini iletti ve onlara karşı harekete geçilmesi talebinde bulundu.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.