Pakistan Başbakanı Afganistan Sınırı ile Geçişlerin Tekrar Açılmasını İstedi

0
57

Pakistan Başbakanı Nazır Şerif, ülkenin Afganistan’la olan iki ana sınır kapısının derhal açılmasını emretti. Başbakan Şerif, bu hamlenin iyi niyet göstergesi olduğunu belirtti. Pakistan geçtiğimiz ay sınırın ötesindeki militanları sorumlu tuttuğu bir dizi saldırıdan sonra geçişleri kapatmıştı.

Her iki ülkeden de binlerce insan sınırların kapanmasından sonra zorluklar yaşadı. İki ülke uzun süredir birbirlerini militanlarla mücadele için yeterli önlemler almadığı için suçladı. Pakistan mart ayının başlarında sınırların kapanmasının insani bir krize dönüşebileceği yönündeki endişelerinden dolayı Torkham ve Chaman’da geçitleri iki günlüğüne açtı. Bu kararla 50.000 Afgan ülkesine dönerken, diğer taraftan da yaklaşık 6.000-7.000 Pakistanlı sınırdan geçti.

BBC İslamabad ajansından İlyas Khan’a göre Başbakan Şerif sınırın kapanmasından dolayı hayal kırıklığına uğrayan tüccarlar tarafından baskı altına alındı. Başbakan Şerif’in emrine rağmen sınır geçişler için pazartesi günü kapalı kaldı. Söz konusu kararın pazartesi geç saatlerde ya da salı günü erken saatlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.