Pakistan’ın Eski Başbakanı Navaz Şerif Siyasetten ve Kamu Görevlerinden Ömür Boyu Men Edildi

0
55

Pakistan’da geçen yıl görevinden uzaklaştırılan eski Başbakan Navaz Şerif’in , Pakistan Anayasa Mahkemesinin 5 yargıcı, Anayasa’nın 62. maddesi uyarınca  ömür boyu siyasetten ve kamu görevlerinden men edilmesine karar verildi. Buna ek olarak  muhalefetteki Tahrik-i İnsaf Partisi’nin eski genel sekreteri Cihangir Tarin’in de ömür boyu siyasetten men edilmesi kararlaştırıldı.

2018 yılında ülke genelinde yapılacak seçimlere hazırlanan Navaz Şerif’in iktidardaki partisi ‘Pakistan Müslüman Birliği-Navaz’ (PML-N) üyesi Enformasyon Bakanı Marriyum Aurangzeb “Bugün bir kez daha Pakistan’ın 3 kez seçilmiş Başbakanı ömür boyu siyasetten men edildi” açıklamasında bulunarak karar tepki gösterdi.

Pakistan eski başbakanı Navaz Şerif ise kendisine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarını reddediyor ve kendisine komplo kurulduğunu iddia ediyor.

 28 Temmuz 2017’de Panama belgeleriyle ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına aile üyelerinden bazılarının adı karıştığı gerekçesiyle, Anayasa Mahkemesi Şerif’in başbakanlık görevinden uzaklaştırılmasına karar vermişti.  Şerif’in adı geçen aile üyeleri hakkındaki yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere kurulan Ortak Soruşturma Komisyonu tarafından toplanan belgelerin Yolsuzluk Mahkemesi’ne gönderilmesine de hükmetmişti. Ayrıca eski başbakanın damadı Muhammed Safdar ve kızı Meryem Navaz Şerif hakkında da Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.