Pekin Diaoyu Adaları’ndaki Görevini Geçerli Saydı.

0
70

Bölgedeki tansiyon gün geçtikçe hararetlenirken, Çin ile Japonya arasındaki “Adalar” krizinde bir yenisi daha yenisi daha yaşandı. Perşembe günü Diaoyu Adaları’ndaki sulara giren bir Çin firkateynini Japonya’nın protesto etmesinin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang,  Japonya’nın bu tavrının asla kabul edilemeyeceğini ve bunun Çin’in toprak egemenliğine karşı bir hareket olduğunu vurguladı. Ayrıca Lu, Japonya’nın bu tutumunun Diaoyu Adaları’nın Çin’e ait olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini belirtti.

Savunma Bakanlığı iki Japon Sahil Güvenliği gemisinin Diaoyu Adaları’nın bir parçası olan Chiwei Islet’in kuzeydoğu kesimindeki bölgeye girdiğini söyleyen bir bildiri yayınladı. Çin Savunma Bakanlığı iki Japon sahil güvenliği gemisinin Diaoyu Adaları’nın bir parçası olan Chiwei Islet’in kuzeydoğusuna girdiğinde Çin firkateyninin Japon botlarına uyarı vermesinin ardından, Japon botlarının bölgeyi terk ettiklerini bildirdi.

AFP’nin haberine göre, Japon Dışişleri Bakan Yardımcısı Shinsuke Sugiyama Perşembe günü Çin Büyükelçisi Cheng Yonghua ile bir görüşmede Japonya-Çin ilişkilerinin seyrinin bozulmamasını istediklerini ve Tokyo’nun bu konudaki endişelerini dile getirdi. Lu, Japonya ile olan ilişkilerin önemli olduğunu ve iki ülkenin arasındaki ilişkilerin kötüye gitmemesi adına iki tarafında çaba gösterdiğini belirtmiştir. İki ülke arasında sürekli devam eden Adalar krizine her geçen gün yeni bir olay eklenmekte ve Çin-Japonya ilişkilerini sekteye uğratmaktadır.

Enver Alper DEMİRCİ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.